14 medali biatlonistów rejonu wileńskiego na biatlonowych mistrzostwach Litwy w Ignalinie

21-22 sierpnia w Ignalinie najsilniejsi biatloniści z Ignaliny, Onikszt, Wisagini, Wilna i Niemenczyna rywalizowali o tytuły mistrza Litwy w letnim biatlonie na nartorolkach w poszczególnych grupach wiekowych. W zawodach wzięli udział wszyscy kandydaci na Zimowe Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018 w Korei Południowej, wśród których i niemenczynianin Karol Dąbrowski.

W mistrzostwach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie szkoły sportowej samorządu rejonu wileńskiego, zdobywając najwięcej medali. W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem stojąc + leżąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg długości 150 metrów. Najpierw na starcie 10 km stanęli najsilniejsi biatloniści Litwy, wśród których Karol Dąbrowski i Nikita Romanow w grupie juniorów.

Karol startował pierwszy, najszybciej pokonał pierwsze kilometry do strzelania leżąc, strzelając popełnił błąd, szybko pokonał karny krąg i objął prowadzenie z przewagą 20 sek. nad Tomasem Kaukenasem. Na drugim strzelaniu stojąc także pudłował raz i na mecie był pierwszy, zdobywając złoty medal mistrzostw Litwy w biatlonie. Karol Dąbrowski 10 km pokonał za 26 min. 31 sek.

Nikita startował z wiekowo o trzy lata starszym rywalem, ale szybciej pokonał pierwszy krąg do strzelania, za co popłacił się pięciu błędami na strzelaniu leżąc, na drugim strzelaniu pudłował raz i na mecie finiszował drugi, zdobywając srebrny medal.

Następnie na starcie stanęli Wiktoria Romanowa i Sara Urumowa w grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur., na dystansie 5 km. Wiktoria bardzo szybko pokonała 2 km, strzelając leżąc pudłowała raz i objęła prowadzenie. Na drugim kręgu nasza biatlonistka na dużej szybkości jadąc z góry najechała na kamyk i upadła do krwi drapiąc kolana i łokcie. Mocna ból nie pozwoliła celnie wykonać strzelanie stojąc i Wiktoria musiała pokonać cztery karne kręgi. Wiktoria nie zważając na ból szybko pokonała ostatni krąg i zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal mistrzostw Litwy w biatlonie z wynikiem 19 min. 23 sek.

Sara Urumowa także upadła pokonując karny krąg i pomyliła się, nie dojechała jednego kręgu, za co została ukarana 2 minutami, co nie pozwoliło stanąć na drugim schodku podium i musiała cieszyć się z medalu brązowego.

Romuald Aleksandrow na strzelaniu popełnił 5 błędów i zajął 4 miejsce pokonując 6 km. za 18 min. 53 sek. Rusłan Pukszto 7,5 km pokonał za 24 min. 54 sek. i finiszował piąty.

Kolejne dwa medale zdobyli Kamile Jakubauskaite i Marek Griniuk w grupie biatlonistów 2003-2005 r. ur. Kamile zdobyła złoty medal w sprincie ze strzelaniem dwa razy leżąc popełniając 4 błędy. Kamile Jakubauskaite 4 km pokonała za 13 min. 32 sek. Marek Griniuk 5 km pokonał za 16 min. 08 sek. Na strzelaniu popełnił 7 błędów i zajął 3 miejsce, zdobywając medal brązowy.

Wtorek dla biatlonistów rejonu stołecznego był bardzo udany pod względem zdobytych medali. Wszyscy 8 startujących zdobyli medale, w tym 5 złocistego odblasku. W drugim dniu mistrzostw biatloniści startowali w wyścigu na dochodzenie, uwzględniając wyniki sprintu.

Karol Dąbrowski startował pierwszy, na pierwszym i drugim strzelaniu leżąc pudłował po razie, na trzecim i czwartym strzelaniu stojąc był bezbłędny i zdobył drugi złoty medal, pokonując 12,5 km za 33 min. 24 sek.

Nikita Romanow tym razem dobrze strzelał popełniając tylko 5 błędów z 20 strzałów i na mecie zajął pierwsze miejsce w grupie junior, zdobywając złoty medal.

Rusłan Pukszto w grupie chłopców 1998-2000 r. ur. startował z 4 pozycji, na strzelaniu popełnił 5 błędów i na mecie stanął na trzecim schodku podium, zdobywając medal brązowy, pokonując 10 km. za 36 min. 41 sek.

Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2001-2002 r. ur. na dystansie 8 km także startował z 4 pozycji. Romuald na pierwszym strzelaniu pudłował dwa razy, drugie strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie i jechał na drugiej pozycji. Na dwóch kolejnych strzelaniach stojąc popełnił 6 błędów i przed ostatnim kręgiem do mety jechał trzeci, ustępując 7 sek. dla przedstawiciela Ignaliny. Romuald Aleksandrow zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji wyprzedził rywala i zajął drugie miejsce zdobywając srebrny medal, pokonując 8 km za 28 min. 34 sek.

Wiktoria Romanowa startowała pierwsza, na pierwszych dwóch strzelaniach leżąc trafiła do wszystkich tarcz, na strzelaniu stojąc pomyliła się 3 razy i zdecydowanie zwyciężyła zdobywając drugi złoty medal, pokonując 6 km za 26 min. 36 sek.

Sara Urumowa na strzelnicy pomyliła się 10 razy i znów na mecie była trzecia, zdobywając drugi medal brązowy.

Kamile Jakubauskaite startowała pierwsza, na trzech strzelaniach popełniła 9 błędów, ale bardzo szybko jechała na nartorolkach i finiszowała pierwsza, zdobywając drugi złoty medal.

Marek Griniuk w grupie chłopców 2003-2005 r. ur. startował z trzeciej pozycji ze stratą 1 min. 04 sek. do lidera. Marek bardzo dobrze jechał na nartorolkach, na strzelaniu popełnił 9 błędów, ale dogonił przed nim startujących rywali i finiszował pierwszy, zdobywając złoty medal mistrzostw Litwy w biatlonie.

Na mistrzostwach biatloniści rejonu Wileńskiego zdobyli 14 medali - w tym 8 złotych, przedstawiciele Ignaliny zdobyli 12 medali - w tym 1 złoty, Onikszt 8 - w tym 5 złotych.

Gratulujemy naszym medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.