19 miejsce biatlonowej sztafety Litwy na Pucharze Świata w Austrii

Karol Dąbrowski, fot. archiwum Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego
W sobotę na biatlonowym Pucharze Świata biatloniści rywalizowali w sztafetach kobiet 4 x 6 km i mężczyzn 4 x 7,5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie na każdym strzelaniu mogli skorzystać z trzech dodatkowych naboi, a za każdą nietrafioną tarczę musieli pokonać karny krąg długości 150 metrów.

W południe na starcia stanęły kobiety. Sztafeta Litwy w składzie Diana Rasimovičiūtė, Natalija Koczergina, Natalija Paulauskaitė i Gabrielė Leščinskaitė popełniły 5 błędów i zajęły 21 miejsce. Zwycięstwo odniosły biatlonistki Niemiec, a panie z Polski wywalczyły 6 miejsce.

O wiele lepiej prezentowali się mężczyźni, startujący w składzie Tomas Kaukėnas, Karol Dąbrowski, Vytautas Strolia i Rokas Suslavičius, zajmując 9 miejsce po dwóch zmianach. Na pierwszej zmianie sztafety Litwy startował Tomas Kaukėnas. Tomas dobrze ślizgnął na nartach, na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do wszystkich tarcz sięgając po dwa dodatkowe naboje. Na drugim strzelaniu stojąc skorzystał jeszcze z jednego dodatkowego naboju dla zamknięcia 5 tarcz i po pokonaniu ostatnich 2,5 km przekazał sztafetę na 11 miejscu dla Polaka z Niemenczyna Karola Dąbrowskiego. Karol dobrze ślizgnął na nartach i po pokonaniu pierwszego kręgu przed strzelaniem z pozycji leżąc zajmował 11 miejsce. Niemenczynianin bardzo szybko wykonał pierwsze strzelanie trafiając do 5 tarcz z pięciu strzałów i na kolejne 2,5 km wyjechał na 9 pozycji ze stratą 39 sek. do liderów. Drugi krąg Karol jechał w towarzystwie Słoweńca, Czecha i Kanadyjczyka. Na drugie strzelanie Karol przyjechał na 10 pozycji ze stratą 42 sek. do lidera. Karol szybko wykonał strzelanie, trafiając do wszystkich tarcz sięgając tylko po jeden dodatkowy nabój i na ostatnie 2,5 km do mety wyślizgnął na 7 pozycji ze stratą 51 sek. Karol na ostatnim kręgu przepuścił do przodu dwóch biatlonistów i na przekazanie sztafety przyjechał na 9 miejscu, tracąc do liderów 1 min. 30 sek. Startujący na trzeciej zmianie Vytautas Strolia na strzelaniu leżąc trafił do 4 tarcz z 8 naboi i musiał zawitać na karny krąg 150 m. Strzelanie stojąc Vytautas wykonał bezbłędnie i na 4 zmianę odprawił Rokasa Suslavičiusa na 14 pozycji, tracąc do liderów 4 min. 24 sek. Rokas strzelał bez błędów, ale nie był bardzo szybki na dystansie i ostatecznie sztafeta Litwy została sklasyfikowana na 19 miejscu wśród 24 państw. Biatloniści Polski zajęli 20 miejsce. Zwyciężyła bezbłędnie strzelająca sztafeta Rosji, zostawiając na drugim miejscu Norwegów, a trzecie miejsce zdobyli Francuzi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Redakcja Wilnoteki nie ponosi odpowiedzialności za treści artykułów nadesłanych.