5 złotych medali biatlonistów rejonu wileńskiego na Mistrzostwach Litwy w Biatlonie w łotewskim Madona

Uczestnicy Mistrzostw Litwy w Biatlonie, fot. Archiwum Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego
W dniach 22-24 marca do Łotewskiego Centrum Biatlonowego w Madonie zjechali się najsilniejsi biatloniści Litwy, aby powalczyć o medale Mistrzostw Litwy w biatlonie. W zawodach także wzięli udział biatloniści Estonii i Łotwy. Powstaje pytanie - dlaczego już drugi rok z kolei biatloniści Litwy swoje mistrzostwa przeprowadzają u sąsiedzi na Łotwie? A dlatego, że jedyna niegdyś dobra strzelnica w Ignalinie ostatnio jest niedopatrzona - tarcze do strzelania nie działają należycie, a trasy biegowe nieodpowiednio przyszykowane. To nie odpowiada wymaganiom takiego poziomu zawodów. Na Łotwie są odpowiadające międzynarodowym wymaganiom doskonale przyszykowane szerokie - do 10 metrów trasy biegowe, stoiska do strzelania i niezawodnie działające tarcze na strzelnicy. To mogli porównać w przededniu zawodów przybyli z Soczi i Khanty Mansijsku, Natalija Korczegina, Tomas Kaukenas oraz nasz Karol Dombrowski.
W piątek wieczorem o godzinie 17.00 biatloniści rozpoczęli przystrzeliwanie broni, a o 18.00 stanęło na starcie 10 sztafet mieszanych, aby powalczyć o puchary mistrza olimpijskiego Algimantasa Szałny. Sztafety składały się z jednej kobiety i trzech mężczyzn. W przededniu zawodów zachorowała nasza najlepsza biatlonistka, uczestniczka ostatnich biatlonowych Mistrzostw Świata w Nove Mesto na Morave Karolina Banel i nie przyjechała do Madony. U reprezentacji naszego rejonu powstał problem z kompletowaniem sztafety. Do Karola Dombrowskiego, Edwina Tomaszewicza i Adama Mikielewicza musieliśmy „wypożyczyć” 16-letnią Rutę Banyte z Onikszt. Karol Dombrowski, startujący na pierwszej zmianie, miał do pokonania 5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc. Karol był bardzo szybki na dystansie, na obu strzelaniach był bezbłędny i pierwszy przekazał sztafetę dla Edwina Tomaszewicza z 30-sekundową przewagą nad przedstawicielem Wilna. Edwin Tomaszewicz bardzo szybko ślizgnął po dystansie, ale musiał zawitać na karne kręgi. Nie zważając na to utrzymał przewagę i pierwszym odprawił na trzecią zmianę Adama Mikielewicza. Adam bardzo dobrze biegł i strzelał na strzelnicy, trafiając do wszystkich tarcz i na ostatnią zmianę odprawił Rutę Banyte z ponad 2-minutową przewagą nad przedstawicielami Wisagini. Niestety, Ruta źle strzelała na strzelnicy, zarabiając 6 karnych kręgów i nie zdołała utrzymać prowadzenia, ostatecznie finiszując na 3 miejscu. Przedstawiciele rejonu Wileńskiego ustąpili zaledwie 20 sek. dla biatlonistów miasta Wilno i 1 min. 7 sek. dla reprezentacji Wisagini. Druga sztafeta Niemenczyna w składzie Szarunas Jukna, Marian Kaczanowski, Linas Banys i Nadieżda Derendiajewa zajęli 4 miejsce ze stratą 4 min. 24 sek. do zwycięzcy.

W sobotę odbyły się Mistrzostwa Litwy w sprincie na dystansach od 5 do 10 kilometrów w poszczególnych grupach wiekowych. W sprincie bardzo dobrze wystąpili nasi biatloniści, zdobywając 5 medali - w tym 3 złote. Karol Dobrowski, Edwin Tomaszewicz i Marian Kaczanowski startowali na dystansie 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg długości 150 m. Karol bardzo dobrze rozpoczął bieg. Strzelając leżąc popełnił 1 błąd i zajmował pierwsze miejsce z 7-sekundową przewagą nad Tomasem Kaukenasem z Ignaliny. Natomiast strzelając stojąc pudłował aż 4 razy i po pokonaniu dodatkowych 600 m dystansu na mecie był trzeci, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Edwin Tomaszewicz pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i objął prowadzenie. Edwin szybko ślizgnął na dystansie i nie zważając na 2 błędy zrobione strzelając stojąc, utrzymał prowadzenie i po pokonaniu ostatnich 2,5 km na mecie był pierwszy, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w grupie juniorów. Marian Kaczanowski na pierwszym strzelaniu trafił do wszystkich 5 tarcz i prowadził z 20-sekundową przewagą, szybko ślizgnął po dystansie, ale strzelając stojąc pudłował 3 razy i po pokonaniu karnych kręgów zajmował 2 miejsce, tracąc do lidera 4 sekundy. Marian ostatnie 2,5 km pokonał bardzo szybko i na mecie zajął 1 miejsce, zdobywając złoty medal w grupie weteranów. Szarunas Jukna miał do pokonania 7,5 km w grupie chłopców 1994-1995 r. urodzenia. Szarunas od początku objął prowadzenie, strzelając leżąc popełnił 1 błąd, a na strzelaniu stojąc zarobił 2 karne kręgi, ale zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji na mecie zdobył pierwsze miejsce z ponad 1-minutową przewagą, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Adam Mikielewicz, Hubert Ponsewiczius i Arnold Lepiochin startowali na dystansie 6 km w grupie chłopców 1996 r. urodzenia i młodsi. Adam szybko pokonał 2 kilometry. Strzelając leżąc był bezbłędny i z 24-sekundową przewagą objął prowadzenie. Na drugim strzelaniu Adam popełnił 2 błędy i po pokonaniu dodatkowych 300 m dystansu zajmował 2 miejsce. Po pokonaniu ostatnich 2 kilometrów Adam Mikielewicz na mecie był drugi, tracąc do lidera 10 sek. i zdobywając srebrny medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Hubert Ponsewiczius zajął 7 miejsce z czasem 22 min. 13 sek. (4 k. k.), a Arnold Lepiochin finiszował na 12 miejscu, pokonując dystans za 22 min 53 sek. (5 k. k.).

Prowadzić relacje Biatlonowych Mistrzostw Litwy w Madonie przyjechała prawie 20-osobowa grupa przedstawicieli mediów. Przed zawodami w sprincie goście zapoznali się z obiektami Centrum Biatlonu „Smecers Sils” w Madonie. Po zawodach odbyła się konferencja prasowa z Arunasem Daugirdasem, prezydentem Litewskiej Federacji Biatlonowej, trenerami kadry Litwy kobiet Ilmarsem Bricisem i mężczyzn Wiktorem Korczaginem. Następnie dziennikarze wypróbowali swoje zdolności w biatlonie. Na początku wszyscy wysłuchali krótki kurs szkolenia w strzelaniu i jeździe na nartach, a potem odbyły się wyścigi 2-osobowych sztafet ze strzelaniem z pozycji leżąc do dużych tarcz. Miło było, że w tej sztafecie lepszy był duet w składzie Niemenczynianina Pawła Dombrowskiego i Wilnianki Rusne Marczenajte.

W niedzielę odbyły się zawody ze startu wspólnego „mass-start” na dystansie od 7,5 km do 12,5 km. Najlepszy nasz biatlonista Karol Dombrowski startował na dystansie 12,5 km ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc + stojąc. Karol bardzo szybko pokonał krąg 2,5 km i chociaż po pierwszym strzelaniu leżąc musiał zawitać na karny krąg, był na prowadzeniu. Drugie strzelanie leżąc Karol wykonał bezbłędnie i prowadził z półtoraminutową przewagą. Na trzecim strzelaniu stojąc Karol pudłował 2 razy i po pokonaniu karnych kręgów prowadził z 1-minutową przewagą. Ostatnie strzelanie stojąc było bezbłędne i po pokonaniu ostatnich 2,5 km do mety Karol finiszował pierwszy z ponad 2-minutową przewagą, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Karol Dombrowski dystans pokonał za 36 min. 50 sek. (3 k. k.). Edwin Tomaszewicz na pierwszym strzelaniu trafił do wszystkich tarcz i objął prowadzenie, ale na drugim strzelaniu leżąc nie zrobił korekty na wiatr, dlatego pudłował 3 razy. Po pokonaniu dodatkowych 450 metrów Edwin zajmował 2 miejsce ze stratą 35 sek. do lidera. Na kolejnych dwóch strzelaniach stojąc Edwin zarobił jeszcze 3 karne kręgi i tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem na mecie i srebrnym medalem Mistrzostw Litwy w biatlonie. Edwin 12,5 km pokonał za 43 min. 05 sek. (6 k. k.). Marian Kaczanowski miał do pokonania 8 km. Na pierwszym strzelaniu leżąc trafił 4 razy z pięciu możliwych, tak jak i podstawowi rywale, ale trochę szybciej pokonał karny krąg i objął prowadzenie z 8-sekundową przewagą. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował tylko raz i zwiększył przewagę do minuty. Ostatnie strzelanie M. Kaczanowski wykonał bezbłędnie i po pokonaniu ostatniego kręgu na mecie był pierwszy, zdobywając drugi złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Adam Mikielewicz, Hubert Ponsewiczius i Arnold Lepiochin w grupie chłopców 1996 r. ur. i młodsi mieli do pokonania 8 km. Adam od początku był na prowadzeniu, szybko i celnie strzelał na pierwszym strzelaniu leżąc i prowadził z 55-sekundową przewagą. Na drugim strzelaniu leżąc pudłował 2 razy, ale zachował prowadzenie. Strzelając stojąc porywisty wiatr przeszkodził strzelać celnie i Adam zarobił 3 karne kręgi, tym samym dając szansę rywalom. Na czwartym strzelaniu stojąc Adam pudłował raz i po pokonaniu karnego kręgu i ostatnich 1,5 km na mecie zajął 2 miejsce, ustępując dla zwycięzcy zaledwie 22 sek. Adam Mikielewicz 8 km pokonał za 28 min. 47 sek. (6 k. k.) i wywalczył drugi srebrny medal Biatlonowych Mistrzostw Litwy. Hubert Ponsewiczius dystans pokonał za 31 min. 38 sek. (9 k. k.) i zajął 9 miejsce, a Arnold Lepiochin finiszował dwunasty, 8 km pokonując za 33 min. 46 sek. (12 k. k.)

Biatloniści rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Litwy w Madonie zdobyli 5 złotych medali, przedstawiciele Ignaliny także cieszyli się pięcioma złotymi medalami, 3 złote medale powędrowały do Wisagini, 2 - do Wilna, a 1 - do Onikszt.

Gratulujemy naszym medalistom pomyślnego zakończenia sezonu i życzymy sukcesów w letnich mistrzostwach, a Karolowi Dombrowskiemu 27-31 marca na Mistrzostwach Wojskowych we Francji.