Biała Waka na sportowo

Bieg Biała Waka-Rudniki-Biała Waka, fot. salcininkai.lt
W końcu kwietnia do Białej Waki zjechało prawie 300 miłośników lekkiej atletyki i innych dyscyplin sportu. Już po raz 24 sportowcy zmierzyli swoje siły w biegu, koszykówce, siatkówce i podnoszeniu ciężarów. Najważniejszym punktem imprezy od lat pozostaje bieg Biała Waka-Rudniki-Biała Waka, w którym w tym roku startowało ponad 20 uczestników.
W sztafecie lekkoatletycznej bezkonkurencyjna była drużyna gospodarzy - Szkoły Średniej im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Gimnazjum Tysiąclecia Litwy w Solecznikach, na trzecim - lekkoatleci Gimnazjum w Ejszyszkach.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszył się turniej koszykarski (3x3), w którym startowało 15 ekip. Zwycięski puchar znów wywalczyli sportowcy z Białej Waki. Srebro zdobyli solcznie, brąz - drużyna koleśnicka. Trochę różności do tablicy zawodowej wniósł turniej siatkarski, w którym najlepiej zaprezentowała się drużyna z Koleśnik, drugie miejsce zajęli przedstawiciele wileńskiego Gimnazjum „Juventa”, trzecie - solecznickeigo klubu sportowego „Relax”. Wśród siatkarskiech drużyn kobiecych nawięcej punktów zdobyły siatkarki Gimnazjum „Juventa” z Wilna, drugie - Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach, trzecie - Gimnazjum im. S. Rapalonisa w Ejszyszkach.

W konkursie podnoszenia ciężarów zwyciężył Witalij Daukszewicz z Jaszun, który 110 razy podniósł 24-kilogramowy ciężar. Zawody w siłowaniu na ręce wśród mężczyzn wygrał Witalij Okałowicz z Jaszun, wśród pań - Dorota Skarina z Białej Waki.

Bieg na 1 km wśród najmłodszych wygrał Daniel Oleszkiewicz z Białej Waki, drugi czas uzyskał Wiktor Gierasimowicz z Podborza, trzecie miejsce zajął Linas Šabanavas.

W najważniejszej dyscyplinie - biegu na 10 km - najlepszy czas uzyskał Vytautas Gražys z Podbrzezia, niewiele ustąpił mu 17-letni solczanin Ernest Dobrinski, brąz białowackiego biegu do Wilna zawiózł Igor Czernikow. Wśród pań najszybsza była Eglė Skruzdytė. Drogocenny czas na trasie straciła Renata Siluk, zdobywając tylko drugie miejsce. Trzecia na mecie była Inessa Walentinowicz z Wilna.

Od lat organizatorem imprezy sportowej jest Starostwo Gminy Biała Waka i starosta Gienadij Baranowicz, miejscowy klub sportowy oraz zagorzali propagatorzy sportu rejonu solecznickiego - Michał Sienkiewicz, Walery Koczan i Andrzej Więckiewicz. Głównym sponsorem jest Samorząd Rejonu Solecznickiego, nagrody sportowcom ufundowali także ZSA „Žybartuva”, Janusz Łopuć i Józef Kozłowski.

Na podstawie: salcininkai.lt