Biathloniści z Wileńszczyzny walczyli w Pucharze Świata i Pucharze Europy

Karol Dąbrowski (foto z ekranu TV)
22 stycznia w Antholc-Anterselwie podczas 6 edycji Pucharu Świata w biatlonie najsilniejsi biatloniści świata rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 20 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po karnej minucie. Karol Dąbrowski szybko ślizgnął na nartach, ale na strzelaniu leżąc popełnił 2 błędy i na mecie zajął 53 miejsce, pokonując dystans 20 km za 53 min. 46,0 sek. Tomas Kaukėnas zajął 55 miejsce z czasem 54 min. 01,4 sek., a Vytautas Strolia finiszował 75, pokonując dystans za 55 min. 37,6 sek.
23 stycznia odbyły się wyścigi sztafet 4x7,5 km. Karol Dąbrowski startując na 1 zmianie strzelanie leżąc wykonał bardzo szybko, trafiając do 5 tarcz z 5 naboi, na strzelaniu stojąc sięgnął po trzy dodatkowe naboje i zmianę przekazał dla Vytautasa Stroli, tracąc do lidera 1 min. 14,4 sek. Vytautas nie kręcił karnych rund i na trzecią zmianę wyprawił Tomasa Kaukenasa na 18 pozycji ze stratą 2 min. 25,0 sek. Tomas strzelanie wykonał bezbłędnie i sztafetę przekazał dla Maksima Fomina na 12 pozycji, tracąc do lidera 2 min. 29 sek. Maksim strzelnie wykonał bezbłędnie i finiszował na 14 miejscu ze stratą 5 min. 28 sek. Sztafeta Litwy dystans 30 km pokonała za 1 godz. 19 min. 54,0 sek. Zwyciężył kwartet Francji z czasem 1 godz. 14 min. 25,8 sek.

Sara Urumowa i Nikita Romanow startowali w niemieckim Arber podczas II edycji Pucharu Europy w biatlonie. 20 stycznia biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 15 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu pokonania dystansu dodawano po 45 sek. karnych. Nikita Romanow na pierwszym strzelaniu leżąc i drugim stojąc pomylił się po razie, kolejne dwa wykonał bezbłędnie i na mecie zajął 94 miejsce wśród 157 startujących, pokonując 15 km za 49 min. 02,5 sek.

Sara Urumowa

Nikita Romanow

22 stycznia biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc i stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Sara Urumowa szybko pokonała pierwszy kilometr, ale na stromym zjeździe przed nią upadła biatlonistka, na którą wjechała Sara i upadła, tracąc ponad minutę oraz doznając urazy pleców. Sara przejawiła charakter i kontynuowała wyścig, na dwóch strzelaniach popełniła 5 błędów i na mecie zajęła 112 miejsce. Wieczorem lekarz biatlonistów kadry Polski udzielił pomocy medycznej Sarze, dając możliwość startu 23 stycznia w sztafecie mieszanej z Nikitą Romanowym. Nikita w sprincie miał do pokonania 10 km. N. Romanow na strzelaniu leżąc pudłował dwa razy, strzelanie stojąc wykonał bezbłędnie i na mecie zajął 106 miejsce wśród 158 startujących, pokonując dystans za 31 min. 26,4 sek.
23 stycznia biatloniści startowali w pojedynczych sztafetach mieszanych. Litwę reprezentowali biatloniści Rejonu Wileńskiego Sara Urumowa i Nikita Romanow. Nikita starował na pierwszej zmianie, strzelanie leżąc i stojąc wykonał bezbłędnie sięgając po 4 dodatkowe naboje. Sara strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie , a na strzelaniu stojąc zarobiła 3 karne rundy i na mecie sztafeta Litwy zajęła 21 miejsce wśród 29 reprezentacji państw.

Teraz naszych biatlonistów czekają Biatlonowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się 26-31 stycznia w Duszniki-Zdroju w Polsce.