Biatloniści Rejonu Wileńskiego Sara Urumowa i Nikita Romanow na Młodzieżowym Biatlonowym Pucharze Europy w Czechach

W dniach 26–27 stycznia w czeskim mieście Nove Mesto na Morave odbyły się zawody 3. edycji Młodzieżowego Pucharu Europy w biatlonie, w których po raz pierwszy startowała biatlonistka Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Sara Urumowa i Nikita Romanow. Biatloniści rywalizowali w sprincie na 7,5 km oraz 10 km.

Sara Urumowa po raz pierwszy startowała w tak wysokiej rangi zawodach, nie zważając na to, że była wiekowo aż o 5 lat młodsza od rywalek, poradziła z emocjami, na dwóch strzelaniach popełniła 3 błędy i niczym nie ustąpiła starszym rywalkom. Niestety, wiekowa różnica przejawiła się w czasie pokonania dystansu, i tu przegrana była widoczna. Sara 7,5 km pokonała za 33 min. 00,9 sek. i zajęła 72 miejsce.

Sara Urumowa na dystansie, fot. M. Kaczanowski

Nikita Romanow rywalizował w sprincie na dystansie 10 km. Nikita, nie zważając, że wiekowo był o trzy lata młodszy wśród startujących, szybko pokonał pierwsze 3,3 km, na strzelaniu leżąc był bezbłędny, i gdyby nie zaciął się ostatni nabój, na który potrzebował dodatkowo 19 sek., wyglądałby przyzwoicie, mimo tego ślizgnął na 58 pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc popełnił jeden błąd i zajmował 56 miejsce. Nikita mocno pracował na podbiegach, wyprzedził 3 rywali i na mecie zajął 53 miejsce, pokonując 10 km za 29 min. 14 sek.

Nikita Romanow na dystansie, fot. M. Kaczanowski

W sobotę biatloniści ponownie rywalizowali w sprincie na dystansach 7,5 oraz 10 km. Sara Urumowa tym razem popełniła 4 błędy i zajęła 74 miejsce z czasem 34 min.48 sek.

W sprincie na 10 km bardzo dobrze wystąpił Nikita Romanow. Nikita szybko pokonał pierwsze 3,3 km szybko i bezbłędnie wykonał strzelanie leżąc i ślizgnął na 32 pozycji, tracąc do lidera 53 sek. Na drugim strzelaniu stojąc ostatnie dwa strzały były niecelne i po pokonaniu dwóch karnych kręgów Nikita zajmował 42 miejsce. Nikita utrzymał wysoką szybkość na ostatnim kręgu do mety i finiszował 42 wśród 95 startujących biatlonistów. Nikita Romanow 10 km pokonał za 29 min 07,1 sek.

Maksim Fomin zajął 55 miejsce, Jokubas Mackine – 70, a Walentin Kaznaczenko – 71.

Gratulujemy Nikicie i życzymy celnych strzałów na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy 1-4 marca w Słowenii.