Biegacze rejonu wileńskiego na podium XXXVII biegu zwycięstwa

Sportowcy z rejonu wileńskiego, fot. Archiwum M. Kaczanowskiego
26 maja 15-osobowa delegacja Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego wzięła udział w XXXVII Biegu Zwycięstwa w Gołdapi. W zawodach wzięło udział ponad 300 osób z Polski, Rosji i Litwy. Zawodnicy rywalizowali na dystansach od 300 m do 6000 m z podziałem na grupy wiekowe. Bieg Zwycięstwa poprzedziły zawody sztafet 5x600 m.
Podczas ceremonii otwarcia XXXVII Biegu Zwycięstwa najlepsi lekkoatleci Gołdapi złożyli wieńce przy pomniku Zwycięstwa II Wojny Światowej. O 11 godzinie w centrum miasta odbył się start sztafet. Honoru rejonu wileńskiego broniły dziewczęta w grupie szkół gimnazjalnych i chłopcy w grupie szkół ponadgimnazjalnych. Nasza sztafeta dziewcząt w składzie Justyna Siawro (Mościszki), Agata Pozlewicz ( Mościszki), Kamila Stefanowicz ( Mościszki), Paulina Pawiłowska (Niemenczyn) i Karolina Sawko (Podbrzezie) zajęły II miejsce w biegu 5x600 m, ustępując zaledwie 5 sekund dla rywalek z Gołdapi. Sztafeta chłopców w składzie Bogdan Bortkiewicz (Jęczmieniszki), Tomasz Jateiko (Niemenczyn), Tomasz Bickiewicz (Mościszki), Arnold Lepiochin (Jęczmieniszki), Mirosław Błoszko (Niemenczyn), od stratu była na prowadzeniu i z 30-sekundową przewagą pierwsza przekroczyła linię mety.

Po biegach sztafetowych rozpoczęły się biegi w poszczególnych grupach wiekowych. Pierwszą z przedstwicieli rejonu wileńskiego na starcie 600 m stanęła najmłodsza nasza zawodniczka Kamila Stefanowicz. W grupie dziewcząt 2002-2003 r. ur. Kamila zamieszała się na starcie i na pierwszych metrach dystansu była na 9 pozycji. Podczas podbiegu mocnym biegiem nadrobiła stratę, a za 100 m do mety biegła już na 2 miejscu. Kamila znalazła w sobie siły, aby na kolejnych 100 metrach wyprzedzić rywalkę, zwyciężając z 5-sekundową przewagą. Następnie na starcie stanęły Karolina Sawko i Agata Pozlewicz (2000-2001 rok urodzenia). Dziewczęta musiały pokonać 1000 m. Karolina i Agata po pokonaniu 200 metrów biegły odpowiednio na 2 i 5 miejscu, ale już na półmetku prowadzenie objęła Karolina Sawko. Narzuconego przez Karolinę tempa nie zdołały wytrzymać rywalki i Karolina z dużą przewagą finiszowała pierwsza. Agata Pozlewicz na metę dotarła na IV pozycji. W kolejnej grupie wiekowej 1997-1999 r. ur. mieliśmy także dwie biegaczki - Justynę Siawro i Paulinę Pawiłowską. Dziewczęta także rywalizowały na dystansie 1000 metrów. W tym biegu niestety zostaliśmy bez medali. Justyna Siawro zajęła miejsce tuż za podium, a Paulina finiszowała na 7 miejscu. W tej samej grupie wiekowej chłopców startowali Dariusz Czernigowski i Arnold Lepiochin. Po pokonaniu 500 m, Dariusz biegł na drugiej pozycji, Arnold zajmował 6 miejsce. Na prowadzeniu był zwycięzca tegorocznego międzynarodowego biegu w Niemenczynie, poświęconemu Dniu Konstytucji 3 Maja, Gołdapianin Mateusz Wielgus, który zwyciężył i w tych zawodach. Miejsce 2 zajął Dariusz Czernigowski (Podbrzezie), Arnold Lepiochin w oostrej walce na ostatnich metrach wyprzedził jeszcze kilku zawodników i finiszował na 4 miejscu. Następnie na starcie 2000 m stanęli Mirosław Błoszko, Tomasz Bickiewicz, Bogdan Bortkiewicz i Helena Trusulewicz (Niemenczyn) (1994-1996 r.ur.). Mirosław Błoszko od startu objął prowadzenie i utrzymał je do mety. Bogdan Bortkiewicz przegrał Mirosławowi 15 sek. i zajął 2 miejsce. Tomasz Bickiewicz finiszował na 6 miejscu. Helena Trusulewicz po pierwszym kręgu 1000 m biegła na 2 pozycji, ale potem poczuła ból w nodze i wolniej pokonała ostatni kilometr, a na mecie uplasowała się na 3 miejscu.

Biegiem głównym na 6 kilometrów i biegiem VIP na 2 kilometry zakończyła się rywalizacja XXXVII Biegu Zwycięstwa w Gołdapi. W głównym biegu na 6 km startowali Jerzy Lewko, Tomas Jatejko i Edgar Żigis. W kategorii VIP startował Marian Kaczanowski. Po pokonaniu 2 kilometrów Edgar Żigis biegł na 3miejscu, Jerzy Lewko zajmował 6 pozycję, a Tomas Jatejko - 9. Kolejne 4 kilometry nie przyniosły większych zmian i Edgar Żigis na mecie był 3 w kategorii OPEN. Jerzy Lewko zajął 3 miejsce w kategorii 18-39 lat i 7 miesjce w kategorii OPEN, aTomas Jatejko - 9 miejsce w kategorii OPEN i 4 w kategorii wiekowej. Biegacze w kategorii VIP walczyli o Puchar Starosty Gołdapskiego Andrzeja Ciołka. Dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiegotym razem otrzymał Puchar za zajęcie 2 miejsca. Zwycięzcą został dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi Marek Kuskowski. Po zakończeniu biegów zawodnicy zostali nagrodzenie dyplomami za 4-6 miejsce, medalami i nagrodami rzeczowymi za zajęcie 1-3 miejsca. Zdobywcy 1-3 miejsca w biegu głównym otrzymali także nagrody pieniężne, a zwycięzcy w kategoriach wiekowych - tygodniowe kupony na miejską pływalnię i nagrody rzeczowe. Nagrodzenia dokonali Jacek Morzy - wiceburmistrz Gołdapi, Ryszard Wrzosek - przewodniczący komisji Kultury Fizycznej i Sportu w Gołdapi. Marian Mioduszewski - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i Anna Rawinis - sekretarz Powiatu Gołdapskiego.

W imieniu sportowców i własnym dziękujemy dyrektorowi OSiR Markowi Kuskowskiemu za zaproszenie i ciepłe przyjęcie ekipy z Rejonu Wileńskiego podczas zawodów.

W imieniu całej reprezentacji dziękujemy Dyrektorowi Administracji samorządu Rejonu Wileńskiego Pani Lucynie Kotłowskiej za przedstawienie transportu na wyjazd do Polski.