Francja po raz drugi mistrzem świata

XXI piłkarskie mistrzostwa świata przeszły do historii. Po miesiącu zmagań na stadionach w Rosji zwycięzcą turnieju została reprezentacja Francji, która w meczu finałowym pokonała Chorwację 4:2. Francja sięgnęła po raz drugi w historii po mistrzostwo świata, powtarzając sukces z 1998 roku.

Francja została piłkarskim mistrzem świata, pokonując na moskiewskich Łużnikach Chorwację 4:2. Pierwszego gola dla Francuzów, po samobójczym trafieniu, strzelił w 18 minucie Chorwat Mario Mandzukić. 10 minut później wyrównał Ivan Perisić. W 38 minucie Antoine Griezmann po strzale z rzutu karnego dał Francuzom prowadzenie na 2:1. Następnie gole dla Francji zdobywali Paul Pogba (59') i Kylian Mbappe (65'). Drugą bramkę dla Chorwatów w 69 minucie zdobył M. Mandzukić

Na stadionie w stolicy Rosji zasiadło ponad 78 tysięcy kibiców, w tym prezydenci RosjiWładimir Putin, Francji – Emmanuel Macron i ChorwacjiKolinda Grabar-Kitarowicz. Francuzi, pokonując Chorwatów, zdobyli mistrzowski tytuł, puchar mundialu i złote medale. Drużyna zainkasuje też 38 milionów dolarów. Chorwaci, choć muszą zadowolić się srebrem i 28 milionami dolarów, to – jak sami zapewniają – są szczęśliwi, ponieważ osiągnęli najlepszy rezultat w historii występów ich reprezentacji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie krył radości z triumfu trójkolorowych. „To jest puchar, po który przyjechaliśmy. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny” – powiedział. Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze zamieścił dodatkowo krótki, ale wymowny wpis: „Merci” (dziękuję), skierowany do zawodników i trenera Didiera Deschampsa, który został trzecią osobą w historii – zwycięzcą mundialu zarówno jako zawodnik, jak i trener; wcześniej dokonali tego Brazylijczyk Mario Zagallo i Niemiec Franz Beckenbauer.

Dzięki zwycięstwu Francja awansowała na 5 miejsce tabeli wszech czasów. W 15 turniejach rozegrała 66 meczów, zdobywając łącznie 115 punktów. Na górze zestawienia znajduje się Brazylia. W turniejach finałowych wystąpiła dotychczas w 109 meczach, zdobywając 237 punktów. Na drugim miejscu są Niemcy, na trzecim – Włosi, a na czwartym – Argentyńczycy.

Do tej pory w mundialach zagrało 79 drużyn narodowych. W tym roku zadebiutowały Islandia i Panama.

Finał tegorocznego mundialu nie obył się bez zakłóceń. W trakcie meczu na murawę wtargnęły ubrane w policyjne uniformy członkinie grupy Pussy Riot. Ich akcja miała zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka w Rosji – co występujące wyjaśniły na Facebooku. Do zdarzenia doszło w drugiej połowie finału, który został przerwany z tego powodu na 25 sekund. Służby, nie podając szczegółów, potwierdziły, że zatrzymano trzy kobiety i jednego mężczyznę.

Z kolei w samej Francji radość na ulicach zmąciły zamieszki. Setki tysięcy ludzi wyszły na Pola Elizejskie, kolejne dziesiątki tysięcy na Pola Marsowe pod Wieżą Eiffle’a, tłumy dotarły też do Starego Portu w Marsylii, by dać wyraz radości z powodu zwycięstwa zespołu trójkolorowych. Nastrój święta zakłóciły jednak starcia grupy zamaskowanych chuliganów z policją. Doszło do nich w Paryżu, gdzie spalono kilka samochodów, demolowano i plądrowano sklepy i bary, w których kibice wcześniej oglądali mecz Francji z Chorwacją, w Rouen, Grenoble i w Lyonie. W centrum stolicy wywiązała się regularna bitwa z policją, która do uspokojenia tłumu użyła armatek wodnych. Kilka osób zostało zatrzymanych.

Na podstawie: PAP, IAR