Hubert Jakub Niewierowicz i Aneta Baranowska zwycięzcami krajowych „Kresów 2021”
Tradycyjnie organizatorem „Kresów” jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.
Uczestników krajowych eliminacji na podstawie nadesłanych nagrań występów recytatorskich oceniało jury w składzie: Magda Kruszyńska-Sosnowska (przewodnicząca, Białystok), Julita Cichońska (Białystok), Agnieszka Pietrasz (Białystok), kierownik artystyczny i dyrektor Polskiego Teatru „STUDIO” w Wilnie Lilia Kiejzik, kierownik artystyczny, reżyser Polskiego Teatru w Wilnie Irena Litwinowicz oraz wieloletnia nauczycielka ekspert języka polskiego w Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie Czesława Osipowicz.
Wszystkim uczestnikom przyznano dyplomy i nagrody książkowe. Nagrody rzeczowe Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie zostały ufundowane dla laureatów najstarszej kategorii wiekowej, którzy będą reprezentowali Litwę w zmaganiach konkursowych w Białymstoku.
Uczestnicy konkursu rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 7, dzieci od 8 do 12 lat, młodzież od 13 do 15 lat oraz młodzież powyżej 16. roku życia. Podział na cztery kategorie obowiązuje od 2020 roku. W poprzednich edycjach rywalizowano w trzech grupach wiekowych.
Laureaci i wyróżnieni
I kategoria wiekowa (dzieci do 7 lat)
I miejsce – Oliwia Sieniuć ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie w rejonie wileńskim (nauczycielka Irena Korwiel)
II miejsce – Maja Dunowska z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie (nauczycielka Maria Dunowska)
III miejsce – Gabriela Tyszkiewicz z Gimnazjum im. ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach w rejonie solecznickim (nauczycielka Mirosława Moroz)
Wyróżnienia: Amelia Mackiewicz z Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu w rejonie trockim (nauczycielka Loreta Mackiewicz), Magda Danielė z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach w rejonie solecznickim (nauczycielka Wiesława Komoliubienė), Dominik Makarewicz z Gimnazjum w Ławaryszkach w rejonie wileńskim (nauczycielka Halina Buber-Lachowicz).
II kategoria wiekowa (dzieci od 8 do 12 lat)
I miejsce – Kornelia Rynkiewicz z Wileńskiej Szkoły Lazdynai (nauczycielka Beata Kamińska)
II miejsce – Jan Benedykt Józef Rudnicki z Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie (nauczycielka Barbara Zinkiewicz)
II miejsce – Maja Własowa z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach (nauczycielka Bogusława Lialkienė)
III miejsce – Gerda Szluińska z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu (nauczycielka Anna Bartoszko).
Wyróżnienia: Justyna Rudzianiec z Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie (nauczycielka Alicja Rosowska), Urtė Aidukaitė z Gimnazjum im. Stanisława Moniuszki w Kowalczukach w rejonie wileńskim (nauczycielka Lucja Podworska)
III kategoria wiekowa (młodzież od 13 do 15 lat)
I miejsce – Radosław Bużyński z Gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie (nauczycielka Lucyna Jaglińska)
II miejsce – Julia Celestyna Turowska z Gimnazjum w Ejszyszkach w rejonie solecznickim (nauczycielka Wacława Iwanowska)
III miejsce – Erwin Naruniec z Gimnazjum w Mickunach w rejonie wileńskim (nauczycielka Beata Naruniec)
III miejsce – Donata Savanevičiūtė ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie w rejonie wileńskim (nauczycielka Alina Savanevičienė)
Wyróżnienia: Ewelina Romejko z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie (nauczycielka Łucja Minowicz), Paulina Siewruk z Progimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie (nauczyciel Stanisław Stankiewicz), Sandra Ziniewicz z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach w rejonie solecznickim (nauczycielka Lilia Kutysz), Mateusz Korzeniewski z Gimnazjum w Mickunach w rejonie wileńskim (nauczycielka Diana Oberlan).
IV kategoria wiekowa (młodzież powyżej 16. roku życia)
I miejsce – Hubert Jakub Niewierowicz z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie (nauczycielka Teresa Król)
I miejsce – Aneta Baranowska ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie w rejonie wileńskim (nauczycielka Alina Savanevičienė)
II miejsce – Gabriela Nowicka z Liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie (nauczycielka Aneta Polakiewicz)
II miejsce – Bartosz Wojciech Urbanowicz z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie (nauczycielka Teresa Król)
III miejsce – Emil Wołkowicki z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie (nauczycielka Regina Paszuta)
Wyróżnienia: Daniel Wołczak z Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie (nauczycielka Teresa Król), Stela Małyszko z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie (nauczycielka Wiesława Gawerska-Żwirblis), Karolina Michajłowska z Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach w rejonie solecznickim (nauczycielka Iwona Nowikiewicz), Gabriela Bojarin z Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace w rejonie solecznickim (nauczycielka Aleksandra Bojarin).
Gratulujemy zwycięzcom i laureatom!
Na podstawie: Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”