Laura Asadauskaitė – po raz czwarty mistrzynią Europy

Na zdjęciu: Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė, fot. Scanpix/BNS
Mistrzyni olimpijska z Londynu Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė po raz czwarty w karierze zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w pięcioboju nowoczesnym. Zwyciężyła w niedzielę, 11 sierpnia, w Bath (Wielka Brytania). Zgromadziła na swoim koncie 1390 punktów. Gratulacje złożyli mistrzyni prezydent Gitanas Nausėda i premier Saulius Skvernelis.

Laura
Asadauskaitė-Zadneprovskienė w mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym triumfowała poprzednio w latach 2012, 2015 i 2016.

„To był bardzo trudny i gorący dzień. Niełatwo było walczyć po rocznej przerwie, czuję się jednak wspaniale. Byłam niezwykle skoncentrowana na strzelaniu i cieszę się, że udało się wygrać” – powiedziała po osiągnięciu mety nowa mistrzyni.

Srebro wywalczyła Brytyjka Kate French (1381 punktów), brąz – Białorusinka Iryna Prasiancowa (1364 punkty).

Przed decydującą konkurencją L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė plasowała się na pozycjach 5-6. Startowała, mając 25 sekund opóźnienia do liderki I. Prasiancowej. Bezpośrednią kwalifikację olimpijską na przyszłoroczne igrzyska w Tokio zapewniła sobie już wcześniej, wygrywając w tym roku zawody Pucharu Świata. Zgodnie z regulaminem przepustki na olimpiadę zdobywa osiem najsilniejszych zawodniczek. Jednakowoż Gintarė Venčkauskaitė-Juškienė, która dotarła do mety dziewiąta, takową również otrzymała, ponieważ L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė, która została mistrzynią Europy, wywalczyła swoją już wcześniej.

Gratulacje z okazji zwycięstwa najlepszej tegorocznej pięcioboistce w Europie złożyli prezydent Gitanas Nausėda i premier Saulius Skvernelis.

„Podziwiam Pani zwycięstwa i bezgraniczną wolę dążenia do doskonałości” – napisano w liście gratulacyjnym od prezydenta.

„Możemy być dumni z tej zawodniczki i jej osiągnięć, które dowodzą niezwykłego jej talentu i oddania się sportowi. Z całego serca życzę zdrowia, wytrwałości i powodzenia w dalszej karierze sportowej oraz szczęścia w życiu osobistym. Wszyscy mieszkańcy kraju z niecierpliwością czekają kolejnych startów mistrzyni, w tym – na igrzyskach olimpijskich w przyszłym roku” –  czytamy z kolei w liście gratulacyjnym od premiera.

Podczas mistrzostw Europy w pięcioboju nowoczesnym wśród mężczyzn w sobotę, 10 sierpnia, Justinas Kinderis zajął ósme miejsce (1436 punktów) i wywalczył przepustkę na przyszłoroczną olimpiadę w Tokio.

Na podstawie: PAP, 15min.lt, lrt.lt