Marek Griniuk na podium biatlonowych mistrzostw Łotwy w Madonie

8–9 sierpnia w biatlonowym centrum „Smeceressils” w Madonie odbyły się Biatlonowe Mistrzostwa Łotwy w sprincie na nartorolkach i ze startu wspólnego. W zawodach wzięli udział dwaj przedstawicieli Rejonu Wileńskiego, wychowankowie Szkoły Sportowej Wiktoria Romanowa i Marek Griniuk.

8-osobowa grupa młodych biatlonistów z Niemenczyna trenowała w Madonie obok młodzieżowej kadry Polski w biatlonie, która szykuje się do Letnich Mistrzostw Świata w biatlonie, które odbędą się 2326 sierpnia w czeskim Nove Mesto na Morave. Głównym trenerem polskich biatlonistów był Tomasz Sikora, srebrny medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Torino. Nie zważając na wiele obowiązków związanych ze szkoleniem swoich podopiecznych, Tomasz Sikora znalazł chwilę czasu dla naszej młodzież, podzielił się głównym sekretem swoich sukcesów – dużo trenować, poświęcić się swoim marzeniom i wierzyć w trenera, wykonywać jego zadania i na pewno z czasem przyjdzie sukces. Korzystając z okazji, zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Zawody miały rangę międzynarodową, w których startowali biatloniści Polski, Estonii, Rosji, Litwy i Łotwy. Pierwszy na starcie 6 km stanął Marek Griniuk, który starował pierwszy wśród chłopców 2002-2003 r. ur. Marek bardzo szybko pokonał pierwsze 2 km do strzelania leżąc, ale na strzelnicy pudłował 4 razy i po pokonaniu karnych kręgów na kolejne 2 km wyjechał na 7 pozycji. Strzelając stojąc Marek popełnił 2 błędy i przed ostatnim kręgiem do mety zajmował 3 miejsce. Zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji nasz biatlonista wyprzedził przedstawiciela Łotwy i finiszował drugi ustępując dla reprezentanta Rosji. Marek Griniuk 6 km pokonał za 19 min. 23 sek. i zdobył srebrny medal Mistrzostw Łotwy w biatlonie.

Następnie na dystansie 5,1 km stanęła Wiktoria Romanowa. Wiktoria szybko jechała na nartorolkach, na pierwszym strzelaniu leżąc popełniła 3 błędy i zajmowała 6 miejsce, na strzelaniu stojąc także pudłowała 3 razy i na mecie zajęła 4 miejsce, ustępując dla zwyciężczyni 31 sek. Wiktoria Romanowa 5,1 km pokonała za 18 min 42 sek. Pozostali nasi młodzi biatloniści oglądali i kibicowali naszym biatlonistom.

Najlepsi biatloniści Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego uczestniczyli w treningach kadry Litwy – Nikita Romanow w Polsce, Sara Urumowa i Romuald Aleksandrow w Estonii. Od 12 do 22 sierpnia wszyscy zbiorą się na zgrupowaniu w Dusznikach Zdroju, 1819 sierpnia wystartują w Biatlonowych Mistrzostwach Polski. 2326 sierpnia Wiktoria Romanowa, Sara Urumowa i Nikita Romanow będą reprezentować Litwę na Letnich Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Czeskim Nove Mesto na Morave.

Gratulujemy Markowi i życzymy naszym biatlonistom sukcesów.