Medale biatlonistów rejonu wileńskiego na Mistrzostwach Litwy w Madonie

Karol Dąbrowski na dystansie Fot. Marian Kaczanowski
25 i 26 marca najlepsi biatloniści Litwy startowali w ostatnich zawodach sezonu – Mistrzostwach Litwy w biatlonie i biatlonowym Pucharze Łotwy, które odbyły się w biatlonowym centrum miasta Madony „Smeceressils”. Gdy wjeżdżaliśmy do Madony, termometr samochodu pokazywał +10 stopni, a za oknem śniegu, tak samo jak u nas, nie było widać. W samym biatlonowym centrum zostały sztucznie naśnieżone trasy długości 1, 1,5 oraz 2 km z pokrywą śniegu do 25 cm.
W zawodach bardzo dobrze wystąpili sportowcy rejonu wileńskiego Karol Dąbrowski, Arnold Lepiochin, Šarūnas Jukna, Nikita Romanow, Romuald Aleksandrow, Kamila Jakubauskaitė i Wiktoria Romanowa, zdobywając medale Mistrzostw Litwy i Pucharu Łotwy w biatlonie. W piątek, w pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc+ stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg długości 150 m.

Karol Dąbrowski, Šarūnas Jukna i Radosław Aleksandrow rywalizowali na dystansie 14 km.

Karol dobrze ślizgnął pierwsze 4 km i na strzelanie leżąc przyjechał 2. Na pierwszym strzelaniu popełnił błąd i po pokonaniu dodatkowych 150 metrów dystansu na kolejny krąg wyślizgnął na 3 pozycji. Na drugim strzelaniu leżąc Karol trafił do wszystkich tarcz i zajmował 3 miejsce. Na trzecim strzelaniu stojąc popełnił błąd i musiał pokonać dodatkowo 150 m. Przed ostatnim strzelaniem Karol zajmował 3 pozycję. Na ostatnim strzelaniu pudłował 2 razy i po pokonaniu karnych kręgów ślizgnął drugi. Niemenczynianin szybko pokonał ostatnie 2 km dystansu i finiszował 2, pokonując 14 km w 38 min. 14 sek., zdobywając srebrny medal Mistrzostw Litwy i Puchar Łotwy. Zwyciężył Tomas Kaukėnas z czasem 37 min. 36 sek.

Šarūnas Jukna i Radosław Aleksandrow w grupie junior także mieli do pokonania 14 km. Šarūnas szybko ślizgnął na dystansie. Na pierwszych trzech strzelaniach był bezbłędny i zajmował trzecie miejsce. Radosław na pierwszym kręgu nie był szybki, popełnił jeden błąd i ślizgnął 6. Na drugim i trzecim strzelaniu trafił do wszystkich tarcz i zajmował 4 miejsce, tracąc do trzeciego 37 sek. Na ostatnim strzelaniu stojąc Šarūnas pudłował trzy razy, a Radosław jeden i na ostatni krąg 2 km do mety nasi sportowcy wyślizgnęli razem i walczyli na dystansie o brązowy medal. Ostatni kilometr szybciej pokonał Šarūnas i zajął 3 miejsce z czasem 43 min. 10 sek, a Radosław czwarte z czasem 43 min. 29 sek.

Arnold Lepiochin startował wśród chłopców ur. 1997-1998 r. Miał do pokonania 10 km. Arnold bardzo szybko ślizgnął na dystansie, ale popełnił 12 błędów i na mecie zajął 5 miejsce z czasem 36 min. 12 sek. Chłopcy ur. 1999-2000 r. rywalizowali na dystansie 7 km. Nikita Romanow przed czwartym strzelaniem zajmował 3 miejsce, ale popełnił dwa błędy i na mecie zajął 4 miejsce z czasem 24 min. 28 sek.

Romuald Aleksandrow i Wiktoria Romanowa mieli do pokonania 5 km ze strzelaniem trzy razy leżąc. Romuald pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i był na prowadzeniu, ale podczas kolejnych wizyt na strzelnicy popełnił 5 błędów i na ostatni kilometr do mety wyślizgnął na trzeciej pozycji, tracąc do drugiego miejsca zaledwie 2 sekundy. Na dystansie udało mu się przybliżyć się o kilka metrów, ale nie starczyło sił, by wyprzedzić rywala i ostatecznie Romuald zajął 3 miejsce, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Litwy w biatlonie i Puchar Łotwy. Wiktoria startowała ze starszymi o dwa lata rywalkami i dobrze ślizgnęła na dystansie, ale mocno uderzyła się padając jadąc z dużej góry i na strzelanie przyjechała na 11 pozycji. Pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie i ślizgnęła na 5 miejscu. Na drugim strzelaniu popełniła 3 błędy i była 6. Ostatnie strzelanie wykonała bezbłędnie i na mecie zajęła 5 miejsce z czasem 20 min. 54 sek.

Kamila Jakubauskaitė zajęła 6 miejsce na dystansie 1 km w grupie dziewcząt 2003 r. ur. i młodsze. Kamila dystans pokonała w 2 min. 53 sek.

W sobotę biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za niecelny strzał mieli do pokonania karny krąg 150 m. Karol Dąbrowski nie czuł się najlepiej i nie był szybki na dystansie, ale celnie strzelał na pierwszym strzelaniu i przed drugim strzelaniem stojąc zajmował 5 miejsce. Strzelanie stojąc wykonał szybko i bezbłędnie i na ostatni krąg wyślizgnął na 3 pozycji, którą zachował na mecie. Karol 10 km pokonał w 26 min. 59 sek. i do drugiego miejsca zabrakło zaledwie 2 sekundy.

Šarūnas Jukna pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i zajmował 3 miejsce w grupie juniorów, ale na drugim strzelaniu stojąc pudłował raz i ślizgnął na 4 pozycji, tracąc 5 sek. do trzeciego miejsca. Šarūnas szybko pokonał ostatnie 2 km, ale na mecie zajął 4 miejsce, tracąc do trzeciego zaledwie 2 sekundy.

Radosław Aleksandrow na strzelaniu popełnił 6 błędów i na mecie zajął 7 miejsce, pokonując 10 km w 33 min. 07 sek. Arnold Lepiochin w grupie chłopców  ur. 1997-1998 r. miał do pokonania 7 km. Arnold bardzo szybko pokonał krąg przed strzelaniem leżąc, popełnił jeden błąd i po pokonaniu dodatkowych 150 m zajmował pierwsze miejsce. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował 2 razy i na ostatnie 2 km do mety wyślizgnął na 3 miejscu, które zachował na mecie. Arnold 7 km pokonał za 21 min. 15 sek. i zdobył brązowy medal biatlonowych Mistrzostw Litwy i Puchar Łotwy.

Nikita Romanow w grupie chłopców ur.1999-2000 r. miał do pokonania 6 km. Nikita bardzo szybko ślizgnął po dystansie. Na pierwszym strzelaniu pomylił się raz i na kolejne 2 km wyślizgnął na 2 miejscu. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował raz i po pokonaniu karnego kręgu wyszedł na prowadzenie, które zachował na mecie. Nikita Romanow 6 km pokonał w 18 min. 38 sek., zajmując pierwsze miejsce i zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy i Puchar Łotwy w biatlonie. Romuald Aleksandrow na dwóch strzelaniach popełnił 5 błędów i zajął 7 miejsce, pokonując 4 km w 16 min. 40 sek. Wiktoria Romanowa choć jest o kilka lat młodszą od rywalek, szybko jechała na nartach. Na pierwszym strzelaniu pudłowała raz i na kolejny krąg wyślizgnęła na 4 pozycji. Na drugim strzelaniu także pomyliła się raz i po pokonaniu karnego kręgu zajmowała 3 miejsce, które zachowała na mecie po pokonaniu ostatniego kilometra. Wiktoria zdobyła brązowy medal i Puchar Łotwy za trzecie miejsce, pokonując 4 km w 16 min. 40 sek. Kamile Jakubauskaite także zajęła 3 miejsce w grypie dziewcząt ur. w 2003 r. i młodszych w sprincie na 1 km. Kamile dystans pokonała za 2 min. 47 sek. Do dobrych wyników na dystansie dużo przyczynił się Jerzy Lewko, który pełnił funkcję serwis mena i dobrze posmarował narty, co sprzyjało uzyskaniu dobrych czasów.

Podsumowując wyniki biatlonistów Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, nie zważając na bezśnieżną zimę, sezon można zaliczyć do udanych – wywalczono tytuły Mistrzów Litwy w biatlonie oraz medale różnych wartości na republikańskich zawodach w letnim i zimowym sezonie, XII Zimowych Światowych Igrzyskach Polonijnych "Podkarpackie 2016".

W przyszłości oczekujemy na jeszcze lepsze wyniki naszych biatlonistów i trafniejsze strzelanie, uwzględniając lepsze warunki treningów dzięki nowo wybudowanej biatlonowej strzelnicy w Niemenczynie ze środków finansowych Samorządu Rejonu Wileńskiego, za co niezmiernie dziękujemy władzom samorządu.

Gratulujemy Wiktorii, Kamili, Karolowi, Šarūnasowi, Nikicie, Arnoldowi oraz Romualdowi i życzymy sukcesu w przyszłości.