Medale biatlonistów z Niemenczyna na Letnich Biatlonowych Mistrzostwach Łotwy i Litwy w Madonie

M. Kaczanowski na dystansie, fot. Marian Kaczanowski
Najlepsi biatloniści Łotwy i Litwy 28-29 września w łotewskim centrum biatlonowym Smeceressils w Madonie walczyli o tytuły mistrza Litwy oraz Łotwy w biatlonie.

Biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie 6; 8 oraz 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m. Najlepiej wystąpiła Wiktoria Augulyte, zdobywając złoty medal Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie.

W pierwszym dniu Mistrzostw Wiktoria startowała na dystansie 6 km w grupie dziewcząt 2003-2004 r. ur. Wiktoria na pierwszym strzelaniu leżąc trafiła do 4 tarcz i po pokonaniu dodatkowych 150 m jechała na drugiej pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc także popełniła błąd i wyszła na prowadzenie. Wiktoria bardzo szybko pokonała ostatnie 2 km do mety i zajęła pierwsze miejsce. Wiktoria Augulyte 6 km pokonała za 20 min. 40,0 sek., zdobywając złote medale Mistrzostw Łotwy oraz Mistrzostw Litwy w biatlonie.

Sara Urumowa w grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. także startowała na dystansie 6 km ze strzelaniem leżąc i stojąc. Sara pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie i zajmowała 1 miejsce, na drugim strzelaniu stojąc silny porywisty wiatr nie pozwolił celnie wykonać strzelanie – Sara pudłowała 5 razy i jechała na 5 pozycji, którą zachowała na mecie. Sara Urumowa 6 km pokonała za 21 min. 49,9 sek.

Romuald Aleksandrow w tej samej grupie wiekowej wśród chłopców miał do pokonania 8 km. Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do 3 tarcz i jechał na drugiej pozycji, ale na drugim strzelaniu stojąc przy silnych podmuchach wiatru popełnił 5 błędów i zajął 7 miejsce, 8 km pokonując za 23 min. 53 sek.

Karol Dąbrowski miał do pokonania 10 km. Karol startował tuż za Tomasem Kaukenasem, szybko pokonał pierwsze 5 km do strzelnicy. Strzelając leżąc trafił do wszystkich 5 tarcz i jechał drugi, wyprzedzając T. Kaukenasa. Na drugim strzelaniu stojąc Karol nie sprawił się z wiatrem i popełnił 2 błędy, jednak przed ostatnim okrążeniem zajmował 2 miejsce. Karol szybko pokonał ostatnie 2 km do mety i finiszował drugi, ustępując Robertowi Słotinszowi z Łotwy zaledwie 2,2 sek. Karol Dąbrowski 10 km pokonał za 22 min. 28.5 sek., zdobywając srebrny medal Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie. Nikita Romanow w grupie Junior zajął 7 miejsce, pokonując 10 km za 29 min. 39,6 sek. (7 k. r.)

Romuald Noreika w grupie M-50 miał do pokonania 6 km. Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował 3 razy, na drugim strzelaniu stojąc popełnił 4 błędy i na mecie zajął 3 miejsce, pokonując 6 km za 21 min. 04 sek. Marian Kaczanowski, startujący w grupie M-60, także miał do pokonania 6 km. Marian na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował dwa razy, na strzelaniu stojąc zarobił jeszcze 2 karne kręgi i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 6 km za 20 min. 27,8 sek. i zdobywając tytuł mistrza Łotwy w biatlonie.

W drugim dniu zawodów 29 września biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego (masstart). Wiktoria Augulyte i Sara Urumowa miały do pokonania 8,5 km. ze strzelaniem dwa razy leżąc i dwa razy stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miały do pokonania karną rundę długości 150 m.

Wiktoria pierwsze strzelanie wykonała bezbłędnie i objęła prowadzenie w grupie dziewcząt 2003-2004 r. ur. Na drugim strzelaniu leżąc trafiła do wszystkich tarcz i jechała na 1 pozycji. Na dwóch strzelaniach stojąc pudłowała tylko raz i na mecie zajęła 1 miejsce zdobywając złoty medal Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie. Wiktoria Augulyte 8,5 km pokonała za 30 min. 05,8 sek. Sara Urumowa w grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. także rywalizowała na dystansie 8,5 km. Sara pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i prowadziła, ale dwie karne rundy na drugim strzelaniu leżąc i 4 błędy na strzelaniu stojąc zepchnęły ją na 4 pozycję. Ostatnie strzelanie stojąc Sara wykonała bezbłędnie i na ostatnie 1,7 km wyjechała na 3 miejscu, które zachowała na mecie. Sara Urumowa 8,5 km pokonała za 30 min. 30,4 sek., zdobywając brązowy medal Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie.

Karol Dąbrowski w grupie mężczyzn stanął na starcie 15 km. Karol pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i objął prowadzenie. Na drugim strzelaniu leżąc popełnił 2 błędy i nadal prowadził. Na trzecim strzelaniu stojąc pudłował 2 razy i jechał na drugiej pozycji. Na ostatnim strzelaniu Karol popełnił błąd i po pokonaniu karnej rundy i ostatnich 2,5 km na mecie zajął 3 miejsce, zdobywając brązowe medale Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie. Karol Dąbrowski 15 km pokonał za 42 min. 07,1 sek.

K. Dąbrowski podczas strzelania stojąc, fot.
Marian Kaczanowski

Nikita Romanow miał do pokonania 15 km. Nikita na pierwszym strzelaniu popełnił 3 błędy i zajmował 7 miejsce. Następne strzelania wykonał bezbłędnie i jechał na trzeciej pozycji. Na dwóch strzelaniach stojąc pudłował 4 razy i na mecie zajął 4 miejsce, pokonując 15 km za 44 min. 39,5 sek.

Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2001-2002 r. miał do pokonania 10 km. Romuald na pierwsze strzelanie przyjechał trzeci, ale pomylił się trzy razy i zajmował 6 miejsce, drugie strzelanie leząc wykonał bezbłędnie i jechał czwarty. Strzelając stojąc pudłował dwa razy i zajmował 5 pozycję. Czwarte strzelanie stojąc Romuald wykonał bezbłędnie, szybko pokonał ostatnie 2 km do mety i finiszował na 3 miejscu, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie. Romuald Aleksandrow 10 km pokonał za 30 min. 38,2 sek.

Romuald Noreika i Marian Kaczanowski w grupie weteranów mieli do pokonania 8,5 km. Romuald na czterech strzelaniach popełnił 9 błędów i na mecie zajął 2 miejsce w grupie M-50, pokonując dystans za 32 min. 13,4 sek. Marian Kaczanowski bardzo szybko jechał na nartorolkach i był najszybszy wśród wszystkich weteranów 8,5 km, pokonując za 30 min. 52,9 sek., na strzelnicy popełniając 8 błędów.

Gratulujemy zwycięzcom i medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.