Medale biatlonistów z Niemenczyna na Mistrzostwach Litwy na Łotwie

Najlepsi biatloniści Litwy, Łotwy i Estonii 8-9 września w Łotewskim centrum biatlonowym Priekuli walczyli o tytuł mistrza Litwy w biatlonie, a także w Pucharze Państw Bałtyckich. W zawodach startowało ponad 100 biatlonistów i zdobyte przez biatlonistów rejonu wileńskiego medale są jeszcze bardziej cenne. Biatloniści rywalizowali w sprincie i masstarcie na dystansach 4; 5; 7,5; 10; 12,5 oraz 15 km. Najlepiej wystąpili Nikita Romanow, Karol Dąbrowski i Wiktoria Romanowa, zdobywając złote medale Mistrzostw Litwy i Puchary Państw Bałtyckich w biatlonie.

W sobotę Nikita Romanow wśród chłopców 1999-2000 r ur. miał do pokonania dystans 7,5 km ze strzelaniem leżąc i stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miał do pokonania karną rundę 150 m. Nikita na pierwszym strzelaniu popełnił jeden błąd i objął prowadzenie, na drugim strzelaniu stojąc popełnił 2 błędy i jechał na drugiej pozycji, ustępując dla lidera 6 sekund. Nikita mocno jechał na podbiegach, odrobił straty i na mecie był pierwszy z 4-sekundową przewagą. Nikita 7,5 km pokonał za 21 min. 23 sek.

Karol Dąbrowski startował na dystansie 10 km. Karol na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do wszystkich 5 tarcz i objął prowadzenie, ale na drugim strzelaniu stojąc popełnił 3 błędy i na mecie był poza gronem medalistów, zajmując 4 miejsce. Karol Dąbrowski 10 km pokonał za 29 min. 37 sek.

Sara Urumowa rywalizowała na dystansie 6 km. Sara na pierwszym strzelaniu pudłowała raz na drugim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy i musiała dodatkowo pokonać 450 m dystansu, co nie pozwoliło stanąć na podium. Sara Urumowa 6 km pokonała za 19 min. 08 sek. i zajęła 4 miejsce.

W tej samej grupie wiekowej chłopców Romuald Aleksandrow rywalizował na dystansie 7,5 km. Romuald na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd i po pokonaniu karnego kręgu objął prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc nasz biatlonista pomylił się 4 razy i musiał dodatkowo pokonać 600 m dystancji. Romuald Aleksandrow dystans pokonał za 23 min. 06 sek. i na mecie zajął 6 miejsce.

W grupie wiekowej dziewcząt 2003-2004 r. ur. Wiktoria Romanowa zajęła 4 miejsce. Wiktoria na pierwszym strzelaniu pomyliła się raz i zajmowała 2 miejsce, na drugim strzelaniu popełniła 2 błędy i ślizgnęła na 4 pozycji. Wiktoria szybko pokonała ostatni kilometr, ale nie udało się odrobić strat i finiszowała na 4 miejscu. Wiktoria Romanowa 4 km pokonała za 14 min. 25 sek.

Marek Griniuk także rywalizował na dystansie 4 km w grupie chłopców 2003-2004 r. ur. Marek na pierwszym strzelaniu pudłował 5 razy, na drugim strzelaniu leżąc popełnił 1 błąd i po pokonaniu dodatkowych 900 m dystansu i ostatniego kręgu na mecie zajął 8 miejsce, pokonując dystans za 14 min. 05 sek.

W niedzielę 9 września biatloniści startowali w wyścigu ze startu wspólnego (masstart). Pierwszy na starcie 15 km ze strzelaniem 2 razy leżąc i 2 razy stojąc stanął Karol Dąbrowski. Karol pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i objął prowadzenie, drugie strzelanie leżąc także było bezbłędne i nadal prowadził. Na trzecim strzelaniu stojąc popełnił błąd, co pozwoliło Tomasowi Kaukenasowi na ostatnie strzelanie przyjechać razem z Karolem. Grę nerwów wygrał Niemenczynianin, trafiając do wszystkich tarcz, a Tomas zarobił 2 karne rundy. Karol Dąbrowski szybko pokonał ostatnie 2,5 km do mety i zdobył złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie, pokonując 15 km za 42 min. 44,2 sek. Nikita Romanow miał do pokonania 10 km. Nikita na pierwszym strzelaniu popełnił 3 błędy i zajmował 5 miejsce. Dwa następne strzelania wykonał bezbłędnie i jechał na trzeciej pozycji. Na ostatnim strzelaniu stojąc pudłował raz i na mecie zajął 3 miejsce, pokonując 10 km za 26 min. 11,4 sek. sek.

Romuald Aleksandrow w grupie chłopców 2001-2002 r. ur. zajął 6 miejsce, pokonując 10 km za 29 min. 33,4 sek. (8 k. k.). Sara Urumowa w tej samej grupie wiekowej wśród dziewcząt zajęła 6 miejsce, pokonując 8 km za 29 min. 00 sek. (9 k. k.). Po południu startowali najmłodsi biatloniści 2003-2005 r. ur. na dystancji 5 km ze strzelaniem 3 razy leżąc. Wiktoria Romanowa na pierwszym strzelaniu popełniła jeden błąd i zajmowała 3 miejsce, na drugim strzelaniu trafiła do wszystkich tarcz i objęła prowadzenie. Ostatnie strzelanie Wiktoria także wykonała bezbłędnie i na mecie zajęła pierwsze miejsce, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w biatlonie na nartorolkach. Wiktoria Romanowa 5 km pokonała za 17 min. 01,3 sek. Marek Griniuk na pierwszym strzelaniu popełnił 2 błędy i zajmował 6 miejsce, na drugim strzelaniu pudłował raz i podniósł się na 4 pozycję. Ostatnie strzelanie nasz biatlonista wykonał bezbłędnie, bardzo szybko pokonał ostatni kilometr dystansu i na mecie zajął 2 miejsce. Marek Griniuk 5 km pokonał za 16 min. 07,5 sek. i zdobył srebrny medal Mistrzostw Litwy w letnim biatlonie.

Gratulujemy medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.