O Zlocie Młodzieżowych Animatorów Sportu

Reprezentanci Litwy z senatorem RP Andrzejem Szewińskim
Od 16 do 29 sierpnia dwudziestopięcioosobowa delegacja sportowców z Litwy - Mościszek, Rudomina, Niemenczyna i Wilna, korzystając z zaproszenia Fundacji „Semper Polonia”, uczestniczyła w Międzynarodowym Zlocie Młodzieżowych Animatorów Sportu. W zlocie wzięło udział 220 osób z całej Polski oraz przedstawiciele Czech, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy.
17 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie zlotu, które swoim przybyciem uhonorował przewodniczący powiatu elbląskiego, wójt Gminy Sztutowo oraz senator Andrzej Szewiński - syn mistrzyni olimpijskiej Ireny Szewińskiej.

Po uroczystym otwarciu zlotu kolumna sportowców przemaszerowała do Muzeum pamięci ofiar hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof, który działał w latach 1939-1945. Honorowi goście i uczestnicy zlotu pod pomnikiem ofiar hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, zamordowanych w latach 1939-1945, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Zrobili wspólne zdjęcie. Zwiedzili Muzeum Stutthof.

Po południu spędzili czas nad morzem.

Maciej i Krzysztof Mikielewiczowie na prowadzeniu w biegu
sztafetowym

18 sierpnia odbyły się biegi sztafetowe w grupie szkół podstawowych i gimnazjum. W pięcioosobowych sztafetach startowały dwie dziewczynki i trzej chłopcy, którzy mieli do pokonania 5 x 500 m. W grupie szkół podstawowych bardzo dobrze wypadli przedstawiciele Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie, zajmując 2 miejsce. W składzie srebrnej sztafety biegli: Inesa Andruszkiewicz, Elana Wanifatowa, Radosław Aleksandrow, Arnold Lepiochin i Adam Mikielewicz, pokonując 2,5 km w ciągu 7 minut 20 sekund. W grupie gimnazjum bardzo dobrze wypadł pierwszy zespół Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie, zajmując 1 miejsce. Karolina Banel, Elmira Cmokunowa, Krzysztof Mikielewicz, Szarunas Jukna i Hubert Ponsewiczius pokonali 2,5 km w ciągu 6 minut i 23 sekund. Drugi zespół Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie pokonał dystans w ciągu 6 minut i 47 sekund, zajmując 5 miejsce. Do zajęcia 2 miejsca zabrakło zaledwie 13 sekund.

19 sierpnia odbyły się zawody w koszykówce ulicznej, w których w grupie szkół podstawowych najlepiej wypadli: Adam Mikielewicz, Radosław Aleksandrow i Arnold Lepiochin, zwyciężając we wszystkich spotkaniach i zajmując 1 miejsce. Elana Wanifatowa, Inesa Andruszkiewicz i Beata Gryszkiewicz w grupie dziewcząt zajęły 3 miejsce. W grupie gimnazjum dziewczęta z Niemenczyna zajęły 5 miejsce, a pierwsza drużyna chłopców zajęła 4 miejsce. Na 6 miejscu został sklasyfikowany drugi zespół z Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie.

20 sierpnia rozegrano turniej piłki nożnej plażowej, w którym przedstawiciele Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie w grupie szkół podstawowych zajęli 3 miejsce, a przedstawiciele Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie zajęli 5 miejsce w eliminacjach gimnazjum.

Zwycięzcy triatlonu jadą do mety

Następnego dnia odbyły się zawody w triatlonie, w których zawodnicy mieli do pokonania 30 m w basenie, 400 m na rowerze i 400 m biegiem. W grupie gimnazjum górą byli przedstawiciele z Litwy. 1 miejsce zajął pierwszy zespół z Niemenczyna, pokonując dystans w 4 minuty i 13 sekund. Na 2 miejscu pozostali przedstawiciele drugiego zespołu z Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie, pokonując dystans w ciągu 4 minut 29 sekund, a 3 miejsce zajęli przedstawiciele Szkoły podstawowej im. Jana Pawła II z Wilna, pokonując trasę w 4 minuty 50 sekund. W grupie szkół podstawowych zwyciężyli przedstawiciele Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie, pokonując trasę w 4 minuty 13 sekund.

Kolejnego dnia odbyły się zawody w warcabach stupolowych. Elana Wanifatowa i Beata Gryszkiewicz zwyciężyły w 6 spotkaniach i zajęły odpowiednio 1 i 2 miejsce wśród dziewcząt w grupie szkół podstawowych, a Adam Mikielewicz zajął 3 miejsce wśród chłopców. 4 miejsce zajął Arnold Lepiochin, uzyskując 10 punktów. Także 4 miejsce zdobyła Karolina Banel i Szarunas Jukna w grupie gimnazjum.

24 sierpnia odbył się turniej plażowej piłki siatkowej. Adam Mikielewicz, Arnold Lepiochin i Radosław Aleksandrow zwyciężyli w grupie chłopców szkół podstawowych, a dziewczęta zajęły 4 miejsce. W grupie gimnazjum chłopcy z Niemenczyna zajęli 5 miejsce, a dziewczęta z Wilna - Justyna Lubkiewicz, Ewelina Poszewiecka i Karolina Rocka - zajęły 2 miejsce w grupie gimnazjum.

25 sierpnia odbyły się zawody na orientację, w których zawodnicy mieli znaleźć 10 punktów na trasie długości 7 km. Bardzo dobrze wypadli przedstawiciele rejonu wileńskiego, zdobywając dwa 1 i jedno 3 miejsce. W grupie szkół podstawowych zwyciężyli: Elana Wanifatowa, Inesa Andruszkiewicz, Arnold Lepiochin, Radosław Aleksandrow i Adam Mikielewicz, pokonując dystans w 45 minut 54 sekundy. Karolina Banel, Elmira Cmokunowa, Krzysztof Mikielewicz, Szarunas Jukna i Maciej Mikielewicz pokonali trasę w 45 minut 24 sekundy i zajęli 1 miejsce, a Ewa Tomaszewicz, Agnieszka Cmokunowa, Mariusz Banel, Hubert Ponsewiczius i Edwin Mikielewicz zajęli 3 miejsce, pokonując trasę w 45 minut i 41 sekund.

Zawody w unihokeju

W czwartek odbyły się zawody w rzucie podkową i unihokeju. Zwycięzczynią zawodów wśród dziewcząt w grupie gimnazjum została Justyna Lubkiewicz, 2 miejsce zajęła Ewelina Poszewiecka, obie z Wilna, przed Agnieszką Cmokunową z Niemenczyna. Wśród chłopców zwyciężył Mariusz Banel z Mościszek, a 2 miejsce zajął Ernest Walentynowicz z Wilna. W grupie szkół podstawowych 3 miejsca zajęli: Inesa Andruszkiewicz i Arnold Lepiochin. W zawodach w unihokeju zwyciążył zespół Gimnazjum K. Parczewskiego z Niemenczyna, a przedstawiciele Wilna zajęli 5 miejsce.

Sportowa rywalizacja zespołów na zlocie zakończyła się zawodami w tenisie stołowym. W tej dziedzinie przedstawiciele Wileńszczyzny wypadli nieco słabiej i nie stanęli na podium.

27 sierpnia odbyła się ceremonia wręczania nagród w poszczególnych dyscyplinach sportowych i zespołowo. Po podsumowaniu wszystkich wyników w grupie gimnazjum puchar za 1 miejsce zdobyli przedstawiciele Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie, zostawiając za sobą przedstawicieli Ząbek spod Warszawy i Białegostoku. W grupie szkół podstawowych przedstawiciele Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie zajęli 2 miejsce, ustępując drużynie Ząbek spod Warszawy.

Podczas dwutygodniowego pobytu w Sztutowie organizatorzy wraz z Januszem Pająkiem zadbali o atrakcje: wycieczkę statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka, zwiedzanie katedry, w której w latach 1497-1543 pracował i odkrywał Mikołaj Kopernik, koncert muzyki organowej. W czasie zlotu mieliśmy możliwość poznania i nauki triatlonu, warcabów stupolowych, obserwowaliśmy pokazy mistrzów Europy w tenisie stołowym. Spotkaliśmy się z senatorem RP Wojciechem Ziemniakiem, prezesem Szkolnego Związku Sportowego, wiceprzewodniczącym Komisji Terytorialnej PKOl. W chwilach wolnych od zawodów i treningów odpoczywaliśmy nad morzem. Dwa tygodnie minęły bardzo szybko, ale na długo w pamięci pozostały spotkania i integrowanie się z młodzieżą z Polski i zagranicy.

W imieniu wszystkich sportowców i opiekunów z Litwy chciałbym podziękować Senatowi RP, Fundacji „Semper Polonia” i jej prezesowi Markowi Hauszyldowi za sfinansowanie naszego pobytu na zlocie i kosztów podróży. Serdeczne podziękowania kieruję do koordynator projektów Fundacji „Semper Polonia” Iwony Ponichtery za współpracę w organizowaniu naszego pobytu w Polsce -

dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski.