Reprezentacja Litwy w piłce ręcznej o krok od Mistrzostw Europy!

Aidenas Malašinskas – lider reprezentacji. Fot.: lrytas.lt
Reprezentacja Litwy odniosła bardzo ważne zwycięstwo w selekcji do Mistrzostw Europy 2022 w Wilnie – 28:26 (13:9) pokonała reprezentację Islandii. Obchodząc swoje urodziny, litewski lider Aidenas Malašinskas grał najskuteczniej i został rekordzistą reprezentacji Litwy.

Litwini rozpoczęli mecz bardzo pomyślnie i w pierwszej połowie mieli 7-bramkową przewagę (11: 4). Przed przerwą Islandczycy zdołali zmniejszyć zaległości i w drugiej połowie rywale zbliżyli się do różnicy 1 bramki (24:23), ale gospodarze utrzymywali prowadzenie do ostatniej syreny.

A. Malašinskas wykazał się perfekcyjnie i zakończył mecz z 12 bramkami. W tym meczu stał się najbardziej produktywnym zawodnikiem reprezentacji Litwy w historii, wyprzedzając obecnego rekordzistę Andriusa Stelmokasa. Obecnie A. Malašinskas zdobył 418 bramek w 91 rozegranych meczach (A. Stelmokas strzelił 406 goli).

Žanas Gabrielius Virbauskas zdobył 9 bramek, 7 – Jonas Truchanovičius, 5 – Mindaugas Urbonas, 3 – Gerdas Babarskas i Tadas Stankevičius. Aron Palmarsson strzelił 9 goli dla Islandczyków.

Po tym zwycięstwie, Litwini z 4. grupy selekcyjnej z 4 punktami powinni awansować (o ile faworyci Portugalczycy pokonają Izrael) na trzecią pozycję, co może zagwarantować im bilet na mistrzostwa Węgier i Słowacji rok później. Bilety wygrywają dwie najlepsze drużyny z 8 grup selekcyjnych i 4 najlepsze drużyny, które zajmą trzecie miejsce w tych grupach. Litwini zagrają ostatni mecz z Portugalczykami w niedzielę.

To, czy na bilecie wystarczy istniejąca liczba punktów, czy choćby remis w Portugalii będzie konieczny, stanie się jasne dopiero w niedzielny wieczór, po rozegraniu wszystkich meczów we wszystkich grupach.

Źródło: delfi.lt