Sukces Karola Dąbrowskiego na Mistrzostwach Europy w Tiumeni

Karol Dąbrowski, fot. Archiwum Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego
Od 24 do 28 lutego w rosyjskim mieście Tiumen odbywały się Biatlonowe Mistrzostwa Europy. W zawodach startowało pięciu przedstawicieli Litwy, a wśród nich - niemenczynianin Karol Dąbrowski.

25 lutego biatloniści rywalizowali w sprincie na 10 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał musieli pokonać karny krąg o długości 150 metrów. Karol Dąbrowski startował z numerem 24 i bardzo dobrze rozpoczął wyścig - pierwsze strzelanie wykonał szybko, trafiając do wszystkich tarcz. Na kolejne 3 km wyślizgnął jako pierwszy i tylko ośmiu później startujących biatlonistów miało lepszy wynik niż Karol.

Po pokonaniu kolejnego kręgu strzelanie stojąc Karol także wykonał bezbłędnie i na ostatnie okrążenie do mety wyślizgnął na 11 pozycji, tracąc do lidera 37 sekund. Ostatni krąg z powodu problemów zdrowotnych nie był taki szybki i Karol finiszował na 22 pozycji, ustępując zwycięzcy 1 min. 27 sek. Karol Dąbrowski 10 km pokonał z czasem 25 min. 08,1 sek.

Po zakończeniu zawodów Karol powiedział, że w sumie nie jest zbyt zadowolony ze swego miejsca w protokole, chociaż strzelanie było dobre, ale wynik biegu na dystansie jest słaby. Przyczyną są problemy ze zdrowiem. Sportowiec ma nadzieję, że w sobotnim wyścigu na dochodzenie uda się poprawić wynik.

Tomas Kaukėnas zajął 38 miejsce z czasem 25 min. 34,3 sek. Vytautas Strolia natomiast pokonał 10 km w ciągu 26 min. 15,5 sek. i zajął 55 miejsce.

24 lutego Karol Dąbrowski razem z Tomasem Kaukėnasem, Natalią Koczerginą oraz Natalią Paulauskaitė w sztafetach mieszanych zajęli 9 miejsce wśród 16 drużyn. To było najlepsze osiągnięcie biatlonistów w zawodach na tym poziomie.