Świetny start Karola Dąbrowskiego w zawodach Pucharu Świata

Karol Dąbrowski, fot. archiwum prywatne K. Dąbrowskiego
Karol Dąbrowski, pochodzący z Niemenczyna reprezentant kadry narodowej Litwy w biathlonie świetnie rozpoczął nowy sezon. W czwartek, 6 grudnia, podczas biegu indywidualnego na 20 km w ramach Pucharu Świata w Pokljuce (Słowenia) był bezbłędny na strzelnicy, pokonał 84 zawodników. Jest to jeden z najlepszych wyników reprezentantów Litwy od czasów odzyskania niepodległości.

„Czułem tremę przed trzecim strzałem, ale potem byłem już pewny, że mogę oddać wszystkie strzały celne. Podczas treningów robiłem to nieraz i wiedziałem, że dziś mam taką możliwość” – po świetnym biegu powiedział Karol Dąbrowski.

Udany pierwszy start tego sezonu uplasował Karola Dąbrowskiego na 25. miejscu w klasyfikacji ogólnej. Ma on teraz na swoim koncie 16 punktów – punkty są przyznawane zawodnikom, którzy podczas zawodów trafili do 40. najlepszych. Dotychczasowy najlepszy wynik Karola to 44 – miejsce w 2014 i 2015 r.

Dzięki zdobytym punktom w kolejnych zawodach Karol Dąbrowski wystąpi w pierwszej grupie startowej, do której należą największe biathlonowe gwiazdy. „Cieszę się, że będę mógł wypróbować siły w pierwszej grupie, a jak się będzie powodziło – to się okaże. Będę się starał wszystko wykonać najlepiej, jak potrafię. Dzisiejsze zawody pokazały, że strzelając celnie, można osiągnąć wysoki wynik” – powiedział po zakończeniu biegu.

Bieg indywidualny mężczyzn na 20 km miał się odbyć w środę, lecz z powodu gęstej mgły został przełożony na czwartek. Bieg wygrał zdobywca Kryształowej Kuli w siedmiu poprzednich sezonach Francuz Martin Fourcade. Karol Dąbrowski ustąpił mu 2 min. 44,4 sek.

Oprócz Karola w litewskiej reprezentacji startują Tomas Kaukėnas (69. miejsce) i Vytautas Strolia (78. miejsce).

Zmagania w Pokljuce potrwają do 9 grudnia. Już cztery dni później biathloniści będą walczyć o punkty do klasyfikacji generalnej w austriackim Hochfilzen (13–16 grudnia), a jeszcze przed Nowym Rokiem zameldują się w czeskim Novym Mescie (20–23 grudnia).

Na podstawie: delfi.lt, PAP