Udane zakończenie zimowego sezonu biatlonowego

W dniach 24-26 marca w Łotewskim Biatlonowym Centrum Smeceressils (Madona) zebrali się najsilniejsi biatloniści Litwy, aby zawodami Mistrzostw Litwy w Biatlonie zakończyć sezon zimowy 2016-2017. Z powodu braku śniegu na Litwie po raz kolejny biatloniści rywalizowali na Łotwie. W zawodach dobrze wystąpili sportowcy rejonu wileńskiego, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał dodawano 25 karnych sekund, ponieważ z powodu braku śniegu nie było możliwości zrobienia karnego kręgu. Najlepszy biatlonista rejonu wileńskiego Karol Dąbrowski - uczestnik Mistrzostw i Pucharu Świata startował na dystansie 10 km. Karol dobrze rozpoczął wyścig, na pierwszym strzelaniu trafił do wszystkich tarcz i objął prowadzenie, na drugim strzelaniu stojąc popełnił błąd i ślizgnął na drugiej pozycji, którą zachował na mecie. Karol Dąbrowski ustąpił dla Tomasa Kaukėnasa zaledwie 13 sek. i zdobył srebrny medal, pokonując 10 km. za 23 min. 05 sek.

Nikita Romanow i Rusłan Pukszto startowali w grupie chłopców 1998-2000 r. ur. i mieli do pokonania 7,5 km. Nikita szybko pokonał pierwsze 2, 5 km, na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do wszystkich tarcz i ślizgnął pierwszy. Na drugim strzelaniu stojąc popełnił 3 błędy i zajmował trzecie miejsce.  Ostatnie 2,5 km Nikita szybko pokonał ślizgnąć razem Karolem, co pozwoliło na mecie zająć drugie miejsce. Nikita Romanow 7,5 km pokonał za 19 min. 24 sek. i zdobył srebrny medal Mistrzostw Litwy w Biatlonie. Rusłan Pukszto na strzelnicy pudłował 6 razy, dystans pokonał za 22 min. 43 sek. i zajął 6. miejsce.

Romuald Aleksandrow startował w grupie chłopców 2001-2002 r. ur. na dystansie 6 km. Romuald bardzo szybko pokonał pierwsze 2 km, strzelając leżąc popełnił 2 błędy i ślizgnął na 4 pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował 4 razy i na mecie uzyskał 4. wynik. Romuald Aleksandrow 6 km pokonał za 17 min. 45sek.

Marek Griniuk rywalizował w sprincie na 4 km w grupie chłopców 2003 r. ur. i młodsi ze strzelaniem dwa razy leżąc. Marek na pierwszym strzelaniu zarobił trzy karne kręgi i zajmował 2. miejsce. Szybko pokonał kolejny krąg, na drugim strzelaniu pudłował raz i ślizgnął pierwszy. Marek Griniuk 4 km pokonał za 15 min. 30 sek. i zdobył złoty medal.

Wiktoria Romanowa startowała na dystansie 5 km w grupie dziewcząt 2001-2002 r. ur. Wiktoria nie przelękła się o dwa lata starszych rywalek. W. Romanowa bardzo szybko pokonała pierwszy krąg, pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc trafiła do 4 tarcz i prowadziła z przewagą ponad 2 min. Wiktoria szybko pokonała ostatni krąg do mety i zwyciężyła, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy. Wiktoria Romanowa 5 km pokonała za 17 min. 30 sek.

Kamila Jakubauskaitė w grupie dziewcząt 2003 r. ur. i młodsze rywalizowała na dystansie 4 km. Kamila szybko ślizgnęła na nartach, na pierwszym strzelaniu pudłowała raz i zajmowała 1. miejsce. Na drugim strzelaniu z powodu zacięcia się kuli straciła ponad 15 sek. Strzelając popełniła błąd i jechała na drugiej pozycji. Kamila szybko pokonała ostatni kilometr do mety i finiszowała druga, ustępując zaledwie 3 sek. Kamila Jakubauskaitė 4 km pokonała za 15 min. 53 sek., zdobywając srebrny medal Mistrzostw Litwy w Biatlonie.

26 marca w drugim dniu Mistrzostw Litwy biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 12,5 km 10 km, 8 km, 6 km oraz 5 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał do czasu uzyskanego na dystansie dodawano po 40 sek. Karol Dąbrowski podczas czterech wizyt na strzelnicy popełnił 8 błędów i zajął 3 miejsce z wynikiem 36 min. 33 sek., zdobywając medal brązowy.

Nikita Romanow i Rusłan Pukszto startowali na dystansie 10 km. Nikita szybko pokonał pierwsze 2 km, na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd i zajmował 2 miejsce. Strzelając stojąc popełnił błąd i objął prowadzenie. Na trzecim strzelaniu leżąc pudłował trzy razy. Na czwartym strzelaniu stojąc popełnił 1 błąd i po pokonaniu ostatnich 2 km Nikita Romanow finiszował trzeci, pokonując 10 km za 30 min. 44 sek. Ruslan Pukszto strzelając popełnił 9 błędów i zajął 6. miejsce z czasem 35 min. 51 sek. Romuald Aleksandrow startował na dystansie 8 km ze strzelaniem leżąc + stojąc + leżąc. Romuald Aleksandrow na strzelaniu leżąc pudłował dwa razy, stojąc cztery, a na trzecim strzelaniu leżąc był bezbłędny i zajął 4. miejsce z wynikiem za 27 min. 14 sek.

Wiktorija Romanowa w grupie dziewcząt 2001-2002 r. urodzenia miała do pokonania 6 km. Wiktoria szybko pokonała 2 km, na pierwszym strzelaniu leżąc trafiła do wszystkich tarcz i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc pudłowała 3 razy, trzecie strzelanie leżąc wypełniła bezbłędnie i zwiększyła przewagę nad rywalkami. Po pokonaniu ostatniego kręgu do mety Wiktoria Romanowa finiszowała pierwsza, 6 km pokonując z czasem 25 min. 33 sek. i zdobyła drugi złoty medal Mistrzostw Litwy w Biatlonie. Kamila Jakubauskaitė w grupie dziewcząt 2003 r. ur. i młodsze bardzo szybko jechała po dystansie, lecz popełniła 8 błędów na strzelaniu, jednak dzięki dobrej fizycznej kondycji zajęła drugie miejsce, ustępując do pierwszego zaledwie sekundę. Kamila Jakubauskaite 5 km pokonała za 26 min. 04 sek.

Marek Griniuk także nie najlepiej radził na strzelaniu popełniając 8 błędów, dystans pokonał za 23 min. 53 sek. i finiszował drugi, zdobywając srebrny medal.

Startem w Madonie biatloniści rejonu wileńskiego zakończyli sezon zimowy, który był pomyślny pod względem zdobytych zwycięstw i medali. Nikita Romanow zwyciężył na zawodach w Polsce, na Łotwie, zajął 5. miejsce w Rosji, udanie startował na Europejskim Festiwalu Olimpijskim w Turcji i Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Słowacji. Wiktoria Romanowa zdobyła Puchar Polski, Łotwy, została zwyciężczynią Mistrzostw Litwy. Rusłan Pukszto zdobył Puchar Łotwy. Marek Griniuk został Mistrzem Litwy oraz stał na podium zawodów w Polsce i na Łotwie. Romuald Aleksandrow, Aleksandr Ławrynowicz i Kamilė Jakubauskaitė stanęli na podium Mistrzostw Litwy, zawodów Pucharu Polski. Najsilniejszy biatlonista rejonu wileńskiego Karol Dąbrowski zajął 4. miejsce na Letnich Mistrzostwach Świata w Estonii i 16. na Mistrzostwach Europy w Polsce.

Gratulujemy naszym biatlonistom i życzymy udanych startów 29 kwietnia w Polsce na zawodach "SKI TOUR AUGUSTÓW - Bieg na nartorolkach".