Udane zakończenie zimowego sezonu na Łotwie Biatlonowymi Mistrzostwami Litwy w Madonie

W dniach 30–31 marca w łotewskim biatlonowym centrum Smeceressils (Madona) zebrali się najsilniejsi biatloniści Litwy i Łotwy, aby zawodami Mistrzostw Litwy i Łotwy w biatlonie zakończyć sezon zimowy 2017–2018. Z powodu braku śniegu na Litwie po raz kolejny biatloniści rywalizowali na Łotwie. W zawodach dobrze wystąpili sportowcy Rejonu Wileńskiego, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 100 lub 150 m. Najlepszy biatlonista Rejonu Wileńskiego Karol Dąbrowski z powodu kataru nie startował na dystansie 10 km.

Nikita Romanow i Rusłan Pukszto startowali w grupie chłopców 1999–2000 r. ur. i mieli do pokonania 7,5 km. Nikita na pierwszym kręgu pomylił trasę i zamiast 2,5 km pokonał 3 km krąg i na strzelanie przybył na 12 pozycji. Na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do 4 tarcz i ślizgnął na 6 miejscu. Na drugim strzelaniu stojąc trafił do wszystkich tarcz i zajmował trzecie miejsce.  Ostatnie 2,5 km Nikita pokonał szybko, co pozwoliło na mecie zająć trzecie miejsce. Nikita Romanow 7,5 km pokonał za 23 min. 04,2 sek. i zdobył brązowe medale Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie. Rusłan Pukszto na strzelnicy pudłował 3 razy, dystans pokonał za 26 min. 33,5 sek. i zajął 10 miejsce.

Romuald Aleksandrow startował w grupie chłopców 2001–2002 r. ur. na dystansie 7,5 km. Romuald bardzo szybko pokonał pierwsze 2,5 km, ale strzelając leżąc popełnił 4 błędy i ślizgnął na 6 pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował raz, bardzo szybko pokonał ostatnie 2,5 km do mety i na mecie uzyskał 3 wynik. Romuald Aleksandrow 7,5 km pokonał za 25 min. 58,4 sek., zdobywając brązowe medale Mistrzostw Litwy i Łotwy w biatlonie. Sara Urumowa rywalizowała na dystansie 3 x 2 km, ale także pokonała dłuższe kręgi po 3 km i na mecie zajęła 6 miejsce z czasem 28 min. 31 sek., na strzelnicy popełniając 3 błędy.

Wiktoria Romanowa startowała na dystansie 3 km w grupie dziewcząt 2003–2004 r. ur. Wiktoria bardzo szybko pokonała pierwszy krąg, pierwsze strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie i objęła prowadzenie. Na drugim strzelaniu leżąc trafiła do 4 tarcz i prowadziła z przewagą 19 sek. Wiktoria szybko pokonała ostatni krąg do mety i zwyciężyła, zdobywając złote medale Mistrzostw Litwy i Łotwy w biatlonie, pokonując 3 km za 14 min. 27,9 sek. Kamilė Jakubauskaitė 3 km pokonała za 18 min. 44,0 sek. i zajęła 12 miejsce.

Marian Kaczanowski zajął 1 miejsce na Mistrzostwach Łotwy wśród weteranów, pokonując 6 km za 26 min. 03 sek.

31 marca w drugim dniu Mistrzostw Litwy biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 15 km, 10 km, 8 km, 6 km, 5 km. oraz 4 km ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 100 lub 150 m. Karol Dąbrowski startował na dystansie 15 km. Podczas pierwszej wizyty na strzelnicy popełnił jeden błąd i zajmował 5 miejsce, na drugim strzelaniu był bezbłędny i ślizgnął na 3 pozycji. Na trzecim strzelaniu stojąc trafił do wszystkich tarcz i był już drugi. Karol szybko pokonał kolejne 3 km, szybko i bezbłędnie wykonał strzelanie stojąc i na ostatnie 3 km wyślizgnął pierwszy z 32-sekundową przewagą. Karol Dąbrowski pierwszy finiszował na mecie, pokonując 15 km za 39 min. 45,8 sek., zdobywając złote medale Mistrzostw Łotwy i Litwy w biatlonie.

Nikita Romanow i Rusłan Pukszto startowali na dystansie 10 km. Nikita szybko pokonał pierwsze 2 km, na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do wszystkich tarcz i zajmował 1 miejsce. Drugie strzelanie leżąc Nikita także wykonał bezbłędnie i umocnił się na prowadzeniu. Strzelając stojąc popełnił błąd, ale nadal prowadził. Na ostatnim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy i przed ostatnim dwukilometrowym kręgiem do mety ślizgnął drugi, tracąc do lidera 14 sek. Nikita Romanow bardzo szybko ślizgnął na podbiegach, wyprzedził Łotysza i na mecie zajął 1 miejsce, pokonując 10 km za 29 min. 35,6 sek., zdobywając złote medale Mistrzostw Litwy i Łotwy w biatlonie. Ruslan Pukszto strzelając popełnił 6 błędów i zajął 10 miejsce z czasem 35 min. 19,0 sek.

Romuald Aleksandrow startował na dystansie 10 km ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc + stojąc. Romuald Aleksandrow na strzelaniach leżąc pudłował 7 razy, stojąc – cztery i zajął 7 miejsce, pokonując dystans za 27 min. 36 min. 19,0 sek.

Sara Urumowa w grupie dziewcząt 2001–2002 r. urodzenia miała do pokonania 7,5 km. Sara na pierwszym strzelaniu leżąc trafiła do 4 tarcz, na drugim trafiła dwa razy, strzelając stojąc pudłowała 3 razy. Po pokonaniu ostatniego 1,5 km kręgu do mety Sara Urumowa finiszowała na 5 miejscu, 7,5 km pokonując za 32 min. 46,0 sek.

Wiktoria Romanowa i Kamilė Jakubauskaitė w grupie dziewcząt 2003–2004 r. ur. rywalizowały na dystansie 4 km. Wiktoria bardzo szybko jechała po dystansie, lecz strzelając leżąc popełniła 2 błędy i zajmowała 3 miejsce, na drugim strzelaniu była bezbłędna i ślizgnęła na drugiej pozycji. Na ostatnim strzelaniu znów zarobiła dwa karne kręgi, jednak zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji zajęła trzecie miejsce, zdobywając brązowe medale, 5 km pokonując za 18 min. 41,7 sek. Kamilė Jakubauskaitė na strzelnicy pomyliła się 6 razy i zajęła 10 miejsce z czasem 20 min. 35,5 sek.

Marek Griniuk także nie najlepiej radził na strzelaniu, popełniając 6 błędów, dystans 6 km pokonał za 21 min. 15,9 sek. i finiszował na 5 miejscu.

Marian Kaczanowski zajął 1 miejsce wśród weteranów 7,5 km, pokonując za 29 min, 39,7 sek.

Biatloniści Rejonu Wileńskiego zdobyli 3 złote medale, po 1 wywalczyli przedstawiciele Wisagini, Onikszt i Ignaliny.

Startem w Madonie biatloniści Rejonu Wileńskiego zakończyli sezon zimowy, który był pomyślny pod względem zdobytych zwycięstw i medali. Wiktoria i Nikita Romanowowie zwyciężyli na Mistrzostwach Litwy, Łotwy i Estonii, a także zajęli 1 miejsce na Pucharze Państw Bałtyckich w Rosji, udanie startowali na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Estonii. Romuald Aleksandrow zdobył Puchar Estonii, razem z Sarą Urumową zajęli 2 miejsce w sztafecie mieszanej na Pucharze Państw Bałtyckich w Rosji, na początku sezonu wywalczyli złote medale Mistrzostw Litwy.  Marek Griniuk został Mistrzem Estonii i Litwy oraz stał na podium zawodów w Polsce. Jakub Giedris, Rusłan Pukszto, Damian Rynkiewicz, Daniel Buchowski, Albert Gasperowicz, Silvija Karavackaitė i Kamilė Jakubauskaitė stanęli na podium Młodzieżowych Mistrzostw Litwy w biatlonie. Marian Kaczanowski został dwukrotnym złotym medalistą Biatlonowych Mistrzostw Świata weteranów w biatlonie w Finlandii. Najsilniejszy biatlonista Rejonu Wileńskiego Karol Dąbrowski zajął 1 miejsce na Mistrzostwach Litwy i Łotwy w Madonie i 12-te na Mistrzostwach Europy w Ridnaun.

Gratulujemy naszym biatlonistom i życzymy udanych startów.