Udany start biatlonistów Litwy i Karola Dąbrowskiego na inauguracyjnych zawodach Biatlonowego Pucharu Świata w Szwecji

W dniu 26 listopada w szwedzkim Oestersundzie najsilniejsi biatloniści świata pojedynczymi i mieszanymi sztafetami rozpoczęli rywalizację Biatlonowego Pucharu Świata w walce o kryształową kulę w indywidualnej i drużynowej klasyfikacji.

W mieszanych sztafetach bardzo dobrze wystąpili Natalia Koczergina, Diana Rasimovičiūtė, Karol Dąbrowski i Tomas Kaukėnas, zajmując 17 miejsce z 24 startujących sztafet. Natalia Koczergina na strzelnicy była bezbłędna i na drugą zmianę odprawiła Dianę Rasimovičiūtė na 18 pozycji ze stratą 43,2 sek. do lidera. Diana także strzelanie wykonała bezbłędnie i swoją zmianę przekazała dla Karola Dąbrowskiego na 16 pozycji z deficytem 1 min. 46,7 sek. do lidera. Niemenczynianin szybko pokonał pierwsze 2,5 km do strzelnicy, bardzo szybko i bezbłędnie wykonał strzelanie leżąc i na kolejne 2,5 km wyślizgnął na 15 pozycji ze stratą 2 min. 02 sek. Na strzelanie stojąc Karol przyjechał na 15 miejscu, ale porywisty wiatr przeszkodził celnemu strzelaniu i Karol musiał sięgnąć po 3 dodatkowe naboje, aby trafić do wszystkich tarcz, na co poszły cenne sekundy. Na ostatnie 2,5 km do mety Karol wyślizgnął razem z kanadyjskim biatlonistą, dzieląc 16-17 miejsce. Karol szybko pokonał ostatnie kilometry do mety i sztafetę dla Tomasa Kaukėnasa na 17 pozycji ze stratą 3 min. 23,9 sek. Tomas Kaukėnas szybko jechał po dystansie, ale strzelając leżąc zarobił karny krąg i finiszował na 17 pozycji. Sztafeta Litwy 27 km pokonała za 1 godz. 15 min. 35 sek.

Polscy biatloniści zajęli 14 miejsce z wynikiem 1 godz. 14 min. 36 sek. Zwyciężyli przedstawiciele Norwegii z czasem 1 godz. 11 min. 31 sek.

W sztafetach pojedynczych Natalia Paulauskaitė i Vytautas Strolia mieli 2 karne kręgi i zajęli 20 miejsce wśród 23 sztafet.