Udany start narciarzy rejonu Wileńskiego w Ignalinie

W dniach 19 i 20 września w Ignalinie odbyły się Mistrzostwa Litwy w narciarstwie klasycznym na nartorolkach oraz zawody 3 edycji o Puchar Litewskiej Asocjacji Narciarstwa, w których wzięło udział prawie 70 narciarzy z Onikszt, Ignaliny, Wisagini, Wilna, Niemenczyna i Uciany, w tym 6 wychowanków Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

W pierwszym dniu zawodów narciarze rywalizowali w sprincie na dystansie 1 lub 2 km. Najpierw odbyły się zawody kwalifikacyjne w poszczególnych grupach wiekowych ze startu rozdzielnego. Po 8 najlepszych zawodników z każdej grupy trafiło do półfinału. Eliminacje nasi przedstawiciele zakończyli pomyślnie, trafiając do półfinałów. W półfinale startując czwórkami ze startu wspólnego po dwoje najlepszych trafiało do finału. Tu mieliśmy sporo strat: Emilia i Łukasz Mincewiczowie, Daniel Buchowski oraz Damian Rynkiewicz zajęli 3 miejsca w swoich biegach i nie trafili do finałów. W grupie dziewcząt 2007 r. ur. i młodsze Miła Sienkiewicz zajęła 1 miejsce, a Milena Bernatowicz 2-ie w swoich półfinałach i trafiły do finału, uzyskując szansę walczyć o medale.

W finałowym wyścigu Miła Sienkiewicz zamieszkała się na starcie sprintu na dystansie 1 km i wyjechała na ostatniej, czwartej pozycji. Milena Bernatowicz ostro pojechała od początku i po 500 m dystansu prowadziła, ale na ostrym skręcie wyjechała z trasy, przepuszczając do przodu przedstawicielkę Wilna. Miła Sienkiewicz jeszcze na półmetku jechała na trzeciej pozycji, ale bardzo mocno pojechała ostatnie 250 metrów, wyprzedzając rywalek i na mecie zajęła 1 miejsce, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w narciarstwie. Milena Bernatowicz stoczyła ostrą walkę o 2 miejsce, ale zabrakło kilka metrów i musiała zadowolić się brązowym medalem Mistrzostw Litwy. Zawody w sprincie były zaliczane do generalnej klasyfikacji Pucharu Litwy w narciarstwie i Miła Sienkiewicz, zwyciężając w sprincie niezależnie od wyników ostatniej edycji w Oniksztach zapewniła 1 miejsce, gdyż są zaliczane 3 najlepsze wyniki z czterech startów. Miła zajęła pierwsze miejsca w Oniksztach i Ignalinie, a także była drugą w sierpniu stylem klasycznym w Ignalinie. Milena Bernatowicz jest druga i ostateczne miejsce będzie zależało od zawodów, które odbędą się 10 października w Oniksztach.

W drugim dniu zawodów narciarze rywalizowali na dystansie od 2 do 10 km stylem klasycznym. Startując w grupie dziewcząt 2007 r. ur. i młodsze Milena Bernatowicz otwierała drugi dzień zawodów startem na 2 kilometry, 30 sekund po niej startowała Miła Sienkiewicz. Po pierwszym okrążeniu Milena prowadziła z 2-sekundową przewagą nad Miłą, po pokonaniu ostatniego podbiegu Milena i Miła miały taki sam czas. Na ostatnich 500 metrach do mety Milena Bernatowicz mocno przyśpieszyła i zwyciężyła, pokonując 2 km za 6 min. 41 sek., zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy w narciarstwie. Miła Sienkiewicz na mecie zajęła drugie miejsce, zdobywając srebrny medal, pokonując dystans za 6 min. 56 sek. W tej samej grupie wiekowej chłopców Łukasz Mincewicz miał do pokonania 3 km. Łukasz dobrze rozpoczął wyścig i po pierwszym 1 km okrążeniu zajmował 3 miejsce, po drugim okrążeniu przyśpieszył i jechał na 2 pozycji, którą zachował na mecie. Łukasz Mincewicz 3 km pokonał za 9 min. 32 sek. i zdobył swój pierwszy srebrny medal na Mistrzostwach Litwy. W tej samej grupie wiekowej Damian Rynkiewicz i Daniel Buchowski mieli do pokonania 5 x 1 km. Daniel pierwszy startował i był na celowniku u rywali. Po pierwszym okrążeniu Daniel jechał na 6 pozycji, ale następne okrążenia jechał szybciej i odrabiał straty. Ostatnie okrążenie Daniel Buchowski pokonał szybko, pokonując dystans 5 km za 13 min. 40,3 sek. i zajął 4 miejsce, ustępując do 3 miejsca zaledwie 0,6 sek., a dla pierwszego ustąpił 23 sek. Damian Rynkiewicz upadł na zjeździe, doznając urazy kolana i łokcia, ale przejawił charakter i zakończył wyścig na 8 miejscu, pokonując 5 km za 15 min. 31 sek.

Gratulujemy medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.