VI Międzynarodowe biegi ulicami Niemenczyna

VI Międzynarodowe biegi Niemenczyn 2012, fot. wilnoteka.lt
2 czerwca w Niemenczynie licznie zebrali się miłośnicy biegania. Odbyły się tutaj VI Międzynarodowe Biegi, poświęcone Konstytucji 3 maja. Udział w zawodach wzięli nie tylko biegacze z Litwy, ale także z Żywca, odległej ponad 1000 km od Niemenczyna miejscowości Racot koło Poznania oraz z Dyneburga. Nowością i atrakcją tych biegów były po raz pierwszy włączone zawody biatlonowe w sztafetach mieszanych.
Zebranych sportowców powitał starosta miasta Niemenczyn Mieczysław Borusewicz oraz poseł na Sejm Republiki Litewskiej Leonard Talmont. W gronie startujących był także poseł na Sejm Republiki Litewskiej Mantas Varaška.

Pierwsze na starcie stanęły dziewczynki urodzone do 1999 roku. Najszybsze na dystansie 600 m były: Karolina Sawko z Podbrzezia, Nadieżda Dieriendiajewa z Wisagini i Irma Maciulevičiūtė. Wśród chłopców w tej kategorii wiekowej na dystansie 1000 m zwyciężył Dariusz Dudojć z Ławaryszek, drugie miejsce zajął Karolis Keko z Elektrenai, a trzecie - Edmund Staszko ze Starych Trok. Wśród dziewcząt urodzonych w latach 1996-1998 dystans 1000 m najszybciej pokonały: Greta Zubkowa ze Święcian, Patrycja Jakubiak z Racotu i Julia Kananowicz z Elektrenai.

Chłopcy między innymi mieli do pokonania dystans symbolizujący dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja. 1791 m pierwszy pokonał Radosław Aleksandrow z Niemenczyna, drugi był Artiom Serdiukow z Wisagin, a trzeci - Hubert Ponsevičius z Niemenczyna. Dziewczęta również ścigały się na tym dystansie. Miejsca na podium wywalczyły Karolina Banel z Mościszek, Helena Trusulewicz z Niemenczyna i Gražina Korovaičikaitė z Podbrzezia.

Organizatorzy wraz z gośćmi, oddając hołd Konstytucji Obojga Narodów, postanowili pokonać dystans 1791 m, trzymając w rękach flagi Unii Europejskiej, Litwy, Polski i AWPL. Ze wspólnego startu wraz dziewczętami wyruszyli: poseł na Sejm Republiki Litewskiej Mantas Varaška, starosta miasta Niemenczyn Mieczysław Borusewicz, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Marian Kaczanowski i kierownik delegacji Żywca Andrzej Kubalica.

Kolejny dystans liczył 2000 m. W grupie chłopców urodzonych w latach 1993-1995 zwyciężył Góral z Żywca Dominik Jarco, zostawiając za sobą reprezentantów gospodarzy Mirosława Błoszkę i Šarūnasa Juknę.

Następnie na starcie 6,5 km stanęły kobiety, mężczyźni na dystansie 9,5 km. W grupie kobiet dystans najszybciej pokonały zawodniczki z Żywca: Natalia Raczek i Karolina Kuśnierz. Trzecie miejsce zajęła Bitautė Davliukevičiūtė z Kowna. W grupie kobiet powyżej 40 lat zwyciężyła Marija Štabokienė z Elektrenai. Dystans 9,5 km najszybciej wśród mężczyzn do lat 40 pokonali: Andrius Pošiūnas ze Święcian, Domantas Balsys z Kowna, Dominik Jarco z Żywca. W grupie mężczyzn powyżej 40 lat zwyciężył wilnianin Petras Pranckūnas, minimalnie wyprzedzając Vytautasa Gražisa z Podbrzezia, jako trzeci linię mety przeciął Saulius Bauras z Elektrenai.

Gdy biegacze pokonywali trzecie okrążenie, na starcie sztafety biatlonowej stanęły 4 zespoły: biatloniści z Łotwy, 2 drużyny z Wisagini, reprezentacja Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego. W tych zawodach zwyciężyła reprezentacja rejonu wileńskiego, drugie miejsce zajęli przedstawiciele Łotwy, a trzecie - 1 zespół Wisagini.

Wszyscy, którzy stanęli na starcie, po ukończeniu biegu na mecie otrzymali pamiątkowe medale, a także książki o sporcie polskim. Zwycięzcy 1-3 miejsca w poszczególnych grupach wiekowych otrzymali puchary i dyplomy. Zwycięzcy w biegu na 6,5 i 9,5 km otrzymali nagrody pieniężne.

Na podstawie: vilniaus-r.lt