W 20-lecie święta sukcesy w Zakopanem

Logo igrzysk
11 marca, w 20-lecie Odzyskania Niepodległości Litwy, reprezentanci naszego kraju zdobyli na VIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych Zakopane 2010 aż 13 złotych medali. Sukcesy odnosili narciarze i łyżwiarze.
11 marca, zanim litewscy narciarze rozpoczęli start na polanie pod Dużą Krokwią, organizatorzy złożyli im życzenia z okazji święta państwowego Litwy. Życzono im powodzenia w zawodach i życzenia te się spełniły. W grupie wiekowej 14-18 lat wśród dziewcząt i chłopców nasi biegacze zajęli całe podium. Na dystansie 2,5 km złoty medal zdobyła Karolina Banel, srebrny Elmira Cmokunowa, a brązowy Ewa Tomaszewicz. Wśród chłopców dystans 5 km najszybciej pokonał Krzysztof Mikielewicz, drugi był Maciej Mikielewicz, a trzeci Radosław Aleksandrow. W grupie wiekowej 19-29 lat Aneta Kaczanowska zdobyła brąz. W grupie 30-42 lata złoty medal przypadł Jadwidze Trybockiej, a Regina Kozłowska uplasowała się tuż za podium, na 4 miejscu. Wśród seniorów w grupie wiekowej 43-54 lata najszybciej trasę 2,5 km pokonała Jadwiga Juniewicz, zdobywając złoty medal.
Mężczyźni mieli do pokonania 5 km stylem klasycznym. W grupie wiekowej 19-29 lat srebro zdobył Wiktor Adamaitis. Wśród zawodników w wieku 43-54 lat złoty medal zdobył Marian Kaczanowski, a w grupie wiekowej 55-64 lata złoto przypadło Bronisławowi Kaczanowskiemu.

Bardzo dobrze wypadli również łyżwiarze. Złote medale wywalczyły Agnieszka Matusiewicz (grupa wiekowa 14-18 lat) i Anna Rabkowska (grupa wiekowa 19-29 lat), a Leokadia Awiżeń dorzuciła do medalowej skarbonki srebro. Wśród panów w grupie wiekowej 19-29 lat Gediminas Maslauskas zdobył medal złoty, Rokas Parangowski - srebrny, a Tomasz Waszkiewicz - brązowy. Medale zdobyli też: Saulius Lynikas - srebro (grupa wiekowa 30-42 lata), Wiktor Uściło - złoto (grupa wiekowa 43-54 lata), Romuald Grzybowski - brąz (grupa wiekowa 43-54 lata).

Medalowy dorobek świątecznego dnia uzupełnili zawodnicy w short-track'u. Anna Rabkowska (grupa wiekowa 19-29 lat) zdobyła złoty medal w wyścigu na 450 m i medal srebrny w wyścigu na 250 m. Halina Gryniewicz (grupa wiekowa 30-42 lata) na obu dystansach wywalczyła medale brązowe, a Agnieszka Matusewicz (grupa wiekowa 14-18 lat) dwa razy była pierwsza.