Wiktoria i Nikita Romanowowie - złoci medaliści mistrzostw Łotwy w biatlonie na nartorolkach

5-6 sierpnia w łotewskim biatlonowym centrum Priekuli odbyły się mistrzostwa Łotwy w biatlonie na nartorolkach. W mistrzostwach Łotwy wzięli udział także biatloniści z Estonii, Litwy i przedstawiciele rejonu wileńskiego.

W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego zdobywając 8 medali. W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie na dystansie 4, 5, 6 i 7,5 km w poszczególnych grupach wiekowych. Najlepiej powodziło się Nikicie Romanowowi w grupie chłopców 2000 - 1999 r. ur. w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał miał do pokonania karny krąg 150 metrów. Nikita szybko pokonał pierwszy krąg 2,5 km, lecz na strzelaniu leżąc pudłował trzy razy i na drugie strzelanie przyjechał na trzeciej pozycji. Drugie strzelanie stojąc wykonał szybko, popełniając tylko jeden błąd i na ostatnie 2,5 km wyjechał na pierwszej pozycji. Nikita Romanow bardzo szybko pokonał ostatnie kilometry do mety i finiszował pierwszy, zdobywając złoty medal mistrzostw Łotwy w biatlonie. Nikita 7,5 km pokonał za 23 min. 03,4 sek.

Rusłan Pukszto na pierwszym strzelaniu popełnił 1 błąd i zajmował 2. miejsce, lecz na strzelaniu stojąc pudłował 2 razy i na mecie finiszował na 5. miejscu z wynikiem 25 min. 13 sek. Romuald Aleksandrow w grupie chłopców rywalizował na dystansie 6 km. Romuald bardzo szybko jechał na nartorolkach, na pierwszym strzelaniu popełnił 3 błędy i na kolejne 2 km wyjechał na 7. pozycji, strzelanie stojąc wykonał bezbłędnie i przed ostatnim kręgiem do mety zajmował 3 miejsce. Zawdzięczając dobrej fizycznej kondycji niemenczynianin wyprzedził jeszcze jednego rywala i na mecie zajął 2. miejsce zdobywając srebrny medal. Romuald Aleksandrow 6 km pokonał za 17 min. 52,8 sek.

Wiktoria Romanowa i Sara Urumowa wśród dziewcząt 2001-2002 r. ur. rywalizowały na dystansie 5 km. Wiktoria na pierwszym strzelaniu zarobiła 3 karne kręgi i zajmowała 5. miejsce, na drugim strzelaniu stojąc pudłowała raz, bardzo szybko pokonała ostatni krąg do mety i finiszowała na 3. miejscu zdobywając medal brązowy. Wiktoria Romanowa 5 km pokonała za 18 min. 01,9 sek. Biatloniści 2003- 2004 r. ur. mieli do pokonania 4 kilometry ze strzelaniem 2 razy leżąc, gdzie za niecelny strzał dodawano po 20 sekund do czasu uzyskanego na dystancji.

Marek Griniuk bardzo dobrze jechał na nartorolkach i najszybciej pokonał dystancję, ale popełnił 3 błędy i po dodaniu 1 min karnej ostatecznie zajął 2 miejsce. Marek dystancję pokonał za 14 min. 29 sek. i zdobył srebrny medal.

Kamila Jakubauskaitė uzyskała na dystancji 4 km trzeci czas, lecz na strzelaniu popełniła 7 błędów i po dodaniu 2 min. 20 sek. karnych ostatecznie została sklasyfikowana na 4. miejscu ustępując do 3. zaledwie 2 sekundy. Kamila 4 km pokonała za 17 min. 14 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w wyścigu ze startu wspólnego ze strzelaniem 2 razy leżąc + 2 razy stojąc. Nikita Romanow pierwszy przybył na strzelanie, ale pudłował trzy razy i jechał jako piąty, na drugim strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd i jechał drugi, trzecie strzelanie wykonał bezbłędnie i wyszedł na prowadzenie. Na ostatnim strzelaniu stojąc dwa karne kręgi nie przeszkodziły Nikicie finiszować pierwszemu z 30 sek. przewagą. Nikita Romanow 10 km pokonał za 2,7 min. 33,2 sek. i zdobył drugi złoty medal mistrzostw Łotwy w biatlonie.

Rusłan Pukszto na pierwszym strzelaniu leżąc pudłował raz i jechał na drugiej pozycji, ale na kolejnych strzelaniach popełnił 11 błędów i finiszował jako siódmy, pokonując dystans za 33 min. 22,5 sek. Romuald Aleksandrow w grupie wiekowej 2001- 2002 r. ur. na dystansie 7 km wywalczył swój drugi srebrny medal. Romuald na trzech strzelaniach popełnił 7 błędów, lecz szybko jechał na nartorolkach pokonując dystans za 21 min. 36,6 sek. co pozwoliło finiszować na drugim miejscu.

Wiktoria Romanowa na pierwszym strzelaniu była bezbłędna i objęła prowadzenie, drugie strzelanie leżąc także wykonała bezbłędnie i zwiększyła przewagę nad rywalkami, na strzelaniu stojąc pudłowała 2 razy, ale to nie było przeszkodą dla zajęcia pierwszego miejsca. Wiktoria Romanowa 6 km pokonała za 20 min. 19,5 sek. i zdobyła złoty medal mistrzostw Łotwy w biatlonie.

Sara Urumowa na strzelaniu popełniła 7 błędów i zajęła 7 miejsce pokonując dystans za 24 min. 40, 9 sek. Marek Griniuk w grupie chłopców 2003 - 2004 r. ur. na dystansie 4 km zdobył drugi medal srebrny. Marek po pierwszym strzelaniu jechał pierwszy z jednym karnym kręgiem, ale na drugim strzelaniu zarobił jeszcze trzy i finiszował jako drugi, pokonując 4 km za 13 min. 50,7 sek. Kamila Jakubauskaitė znów okazała się tuż za podium, zajmując 4. miejsce po pokonaniu dystansu w ciągu 15 min. 48,1 sek.

Gratulujemy medalistom i życzymy kolejnych sukcesów.