Zakończyły się Zimowe Igrzyska Polonijne

Reprezentanci rejonu wileńskiego na Zimowych Igrzyskach Polonijnych, fot. vrsa.lt
W Krynicy Zdroju zakończyły się XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Wzięło w nich udział kilkaset osób z 24 krajów, w tym między innymi z Ukrainy, Litwy, Czech i Stanów Zjednoczonych. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Polacy z Republiki Czeskiej. Drugie miejsce zajęła ekipa Litwy, a trzecie reprezentacja Białorusi.

XIII edycja Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych rozpoczęła się 26 lutego. Uczestnicy konkurowali w ośmiu dyscyplinach: narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, nordic walking, short track, snowboard, wielobój łyżwiarski, hokej na lodzie i turniej rodzinny.

1 marca, ostatniego dnia igrzysk rozegrane zostały zawody w narciarstwie alpejskim, nordic walking oraz hokeju. Odbył się też turniej rodzinny. Uczestnicy igrzysk wzięli też udział w specjalnym wydarzeniu – biegu pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Zwycięzcy igrzysk w klasyfikacji drużynowej – Polacy z Czech zdobyli 21 medali złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych. Reprezentacja Litwy – najliczniejsza, 121-osobowa – wywalczyła 14 złotych krążków, 18 srebrnych i 12 brązowych, a trzecia Białoruś ma na swym koncie 12 złotych medali, 11 srebrnych i 15 brązowych. W pierwszej piątce uplasowały się również ekipy Rosji i Niemiec.

Rywalizacji sportowej towarzyszyły liczne spotkania integracyjne, związane z historią czy kulturą Polski.

W trakcie ceremonii zamknięcia, która odbyła się w hotelu Krynica, ogłoszono, że za 2 lata kolejne zimowe igrzyska polonijne także odbędą się w tym beskidzkim kurorcie.

Historia Światowych Igrzysk Polonijnych korzeniami sięga 1 sierpnia 1934 roku. Wtedy na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się ich pierwsza edycja. Obecnie zawody organizowane są co 2 lata, na przemian zimowe i letnie, w różnych miastach Polski. Ich celem jest integracja środowisk polonijnych. Od 2000 roku w organizację igrzysk włączyło się Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Na podstawie: igrzyskazimowe.wspolnotapolska.org.pl, IAR