Udany start biatlonistów Rejonu Wileńskiego na Biatlonowych Mistrzostwach Litwy w Estonii

W dniach 2-3 stycznia w estońskim biatlonowym centrum Otepaa zebrali się najsilniejsi biatloniści Litwy, Estonii i Łotwy, aby zawodami Mistrzostw Litwy i Estonii w biatlonie rozpocząć sezon zimowy 2020-2021.

Z powodu braku śniegu na Litwie po raz kolejny biatloniści rywalizowali w Estonii. W zawodach dobrze wystąpili sportowcy Rejonu Wileńskiego Karol Dąbrowski, Nikita Romanow, Sara Urumowa i Romuald Aleksandrow, stając na podium w poszczególnych grupach wiekowych.

Z powodu sytuacji epidemiologicznej prawo udziału w zawodach mieli tylko wiekowo starsi sportowcy – kandydaci do udziału w Młodzieżowych Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Austrii lub Biatlonowych Mistrzostwach Świata w Słowenii.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w sprincie ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m.

Nocą wypadło ponad 10 cm białego puchu, zerowa temperatura nie najlepiej pasowała dla osiągniecia szybkich sekund na dystansie i potrzebowała dużego wysiłku. Karol Dąbrowski dobrze rozpoczął wyścig, pierwsze strzelanie leżąc wykonał bezbłędnie i na kolejne okrążenie wyślizgnął na 2 pozycji, tracąc do lidera 2 sekundy. Na drugim strzelaniu stojąc Niemenczynianin popełnił jeden błąd i po pokonaniu karnej rundy na ostatni krąg do mety wyślizgnął na 3 pozycji ze stratą 11 sek. Ostatnie kilometry nie przynieśli większych zmian i Karol Dąbrowski finiszował na 3 miejscu, pokonując 10 km za 26 min. 20 sek. i zdobywając brązowy medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Zwyciężył bezbłędnie strzelający Vytautas Strolia z czasem 25 min. 46 sek.

Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow startowali w grupie chłopców 1999-2001 r. ur. na dystansie 10 km. Nikita szybko ślizgnął, pierwsze strzelanie wykonał bezbłędnie i zajmował drugie miejsce ze stratą 6 sek. do lidera. Na drugim strzelaniu Nikita pomylił się raz i po pokonaniu karnego kręgu i ostatnich 2,5 km do mety finiszował drugi. Nikita Romanow 10 km pokonał za 29 min. 32 sek. i zdobył srebrny medal Mistrzostw Litwy w biatlonie.

Romuald Aleksandrow za plecami miał zaledwie ponad 200 km na nartach i rozliczać na szybkie pokonanie dystansu nie mogliśmy. Romuald po pokonaniu pierwszych 2,5 km, strzelając leżąc popełnił 1 błąd i ślizgnął na 3 pozycji. Na drugim strzelaniu stojąc pudłował dwa razy, szybko pokonał ostatnie 2,5 km do mety i na mecie uzyskał 3 wynik wśród biatlonistów Litwy. Romuald Aleksandrow 10 km pokonał za 32 min. 37 sek.

Sara Urumowa rywalizowała na dystansie 7,5 km. Sara na strzelaniu leżąc popełniła aż 3 błędy i nie mając konkurencji jechała pierwsza. Na drugim strzelaniu stojąc pomyliła się dwa razy i po pokonaniu dodatkowych 300 m dystansu i ostatnich 2,5 km na mecie zajęła 4 miejsce w kategorii Junior, pokonując 7,5 km za 29 min. 32 sek. i 1 miejsce wśród biatlonistek Litwy.

W drugim dniu zawodów biatloniści rywalizowali w wyścigu na 12,5 km ze startu wspólnego ze strzelaniem leżąc + leżąc + stojąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał mieli do pokonania karną rundę 150 m długości. Karol Dąbrowski dobrze rozpoczął wyścig i po pokonaniu pierwszych 2,5 km dystansu na strzelanie leżąc przyjechał w czołowej grupie, szybko wykonał strzelanie, trafiając do wszystkich tarcz i na kolejne okrążenie wyślizgnął na 2 pozycji. Kolejne strzelanie leżąc Karol także wykonał bezbłędnie i zajmował 2 miejsce. Karol bardzo szybko ślizgnął na podbiegach, wyprzedził rywala, ale na strzelaniu stojąc popełnił aż 3 błędy i na kolejne okrążenie wyślizgnął na 3 pozycji. Czwarte strzelanie stojąc Karol wykonał bezbłędnie i na 2,5 km do mety wyślizgnął na 2 pozycji, tracąc do lidera 7 sekund. Mimo dużego wysiłku nie dało się odrobić straty i Karol Dąbrowski finiszował drugi, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Litwy w biatlonie. Karol na pokonanie dystansu potrzebował 34 min. 10,9 sek. Zwyciężył Estończyk Rene Zahkna z czasem 34 min. 03,8 sek.

Nikita Romanow i Romuald Aleksandrow w grupie Junior także rywalizowali na dystansie 12,5 km. Nikita na pierwszym strzelaniu leżąc popełnił jeden błąd, na drugim był bezbłędny, na dwóch strzelaniach stojąc popełnił 4 błędy i na mecie zajął 5 miejsce w kategorii Open i 2 wśród przedstawicieli Litwy. Nikita Romanow 12,5 km pokonał za 40 min. 00,6 sek. Romuald Aleksandrow na 4 strzelaniach popełnił 9 błędów, dystans pokonał za 43 min. 21,3 sek. i uzyskał 3 wynik wśród biatlonistów Litwy.

Sara Urumowa w grupie 1999-2001 r. ur. szybko pokonała pierwsze 2 km dystansu, ale popełniła 3 błędy na pierwszym strzelaniu, kolejne strzelanie leżąc wykonała bezbłędnie. Na kolejnych dwóch strzelaniach stojąc Sara popełniła po 2 błędy i na mecie finiszowała na 5 miejscu wśród wszystkich startujących i była pierwsza wśród przedstawicieli Litwy. Sara Urumowa 10 km pokonała za 42 min. 49 sek.

Po kilku dniach wypoczynku Karol Dąbrowski wyrusza do niemieckiego Oberhof, a 11 stycznia wystartuje w sprincie na 10 km w 4 edycji Pucharu Świata w biatlonie. Sara Urumowa i Nikita Romanow 10 stycznia wyruszą do niemieckiego Arber, a 14 stycznia wezmą udział w wyścigu indywidualnym w I edycji Pucharu Europy w biatlonie.

Gratulujemy naszym biatlonistom i życzymy kolejnych sukcesów.