Bieg ulicami Nowej Wilejki o Puchar Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego

Podczas zawodów biegaczy w Nowej Wilejce, fot. wilnoteka.lt
Rok szkolny 2013/2014 w dziejach Szkoły Średniej im. J.I. Kraszewskiego w Wilnie zapisze się jako rok, w którym placówka zdobyła status gimnazjum. Uroczysta inauguracja gimnazjum odbędzie się 18 maja. Tego dnia planowana jest uroczystość w kościele pw. św. Kazimierza w Nowej Wilejce, poświęcenie sztandaru i festyn dla uczniów, rodziców i wszystkich mieszkańców dzielnicy. Z okazji zyskania statusu gimnazjum szkoła zorganizowała też zawody sportowe - Bieg o Puchar Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego.
W polskiej szkole w Nowej Wilejce co roku jest organizowany Dzień Olimpijczyka - impreza sportowa, podczas której wszyscy uczniowie - od pierwszaków po maturzystów - mogą się popisać sprawnością fizyczną, a przy okazji zdobyć atrakcyjne nagrody. W 2004 r., z okazji 60-lecia szkoły, zorganizowany został bieg dla wszystkich mieszkańców Nowej Wilejki. Wówczas impreza się udała, ale trzeba było aż 10 lat i kolejnej okazji, czyli przyznania szkole statusu gimnazjum, aby ponownie zwołać na start miłośników biegania.

Tym razem do udziału w zawodach zaproszeni zostali uczniowie innych działających w Nowej Wilejce szkół oraz dorośli mieszkańcy dzielnicy. Przyjechali również biegacze z innych szkół wileńskich oraz z rejonu wileńskiego. Trasa biegu została wytyczona nieprzypadkowo: prowadziła ulicami Linksmoji, Gerovės, Pergalės, gdzie niegdyś mieściły się polskie szkółki. "Czujemy się spadkobiercami szkolnictwa polskiego w Nowej Wilejce, chcemy żeby pamięć o tym, że było tu niegdyś nawet kilka polskich szkół, przetrwała" - powiedziała dyrektor Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego Helena Juchniewicz.

Uczestnicy biegu mieli do pokonania 2500 metrów. Organizatorzy zadbali o nagrody dla najlepszych. Były więc dyplomy, upominki i puchary, plecak dla najmłodszego uczestnika i zestawy witamin dla najstarszej uczestniczki wśród pań i najstarszego biegacza wśród panów. Była też nagroda specjalna, wyjątkowa, bo wygrać ją mógł każdy, nawet jeśli przybiegł jako ostatni: wśród wszystkich zawodników rozlosowane zostały dwa rowery, damski i męski. Fundatorem tej nagrody była Kopalnia Gazu Ziemnego i Ropy Naftowej Żarnowiec. Nowiutkimi rowerami z zawodów biegaczy odjechali: mama dwóch uczniów Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego Beata Czaplińska i uczeń tej szkoły Edgar Raubo.

Puchar Gimnazjum im. J.I. Kraszewskiego wśród dziewcząt i kobiet zdobyła studentka medycyny Marija Ratautaitė. Druga na mecie była Emilia Juckiewicz, trzecia - Kamila Szczuczko. Upominki od organizatorów otrzymały również zdobywczynie 4, 5 i 6 miejsca: Renata Niedzveckaitė, Agnija Szabłowska i Ewelina Bartosewicz. W grupie mężczyzn i chłopców bieg wygrał Andrej Jegorow. Drugie miejsce zdobył Aleksandr Małyszko, trzecie - Andrejus Žusovas. W gronie najszybszych biegaczy znaleźli się również: Artur Szturo, Konrad Kutysz i Wiktor Grabowski.

Na podstawie: Inf.wł.
Zdjęcia: Paweł Dąbrowski
Montaż: Artur Kalczewski