Kibice Lecha Poznań skazani za antylitewski transparent

Prace społeczne i zakaz wstępu na imprezy masowe i mecze rozgrywane poza granicami Polski - to kara wymierzona przez sąd w Poznaniu dla czterech kibiców, którzy w sierpniu 2013 roku podczas meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno wywiesili transparent z napisem: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem". Incydent ten odbił się szerokim echem w całej Polsce. Głos zabierało m.in. MSZ Polski, władze PZPN oraz przedstawiciele strony litewskiej.
Michał N., Agnieszka K., Patryk B. i Tomasz D. zostali uznani za winnych w sprawie wywieszenia transparentu obrażającego litewskich kibiców. Sąd uznał, że hasło o treści: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem" znieważa naród litewski. Kibice zostali skazani na rok ograniczenia wolności, nieodpłatne prace społeczne w wymiarze 30 godzin, a także otrzymali zakaz wstępu na imprezy masowe oraz mecze na okres 2 lat.

Wyrok w sprawie transparentu wydał w czwartek, 7 stycznia, Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce. Sąd uznał, że Michał N., Agnieszka K., Patryk B. i Tomasz D. brali udział w przygotowaniu i rozwieszeniu na stadionie transparentu, który został wniesiony przez grupę kilkunastu osób w dniu rozegrania spotkania sportowego.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała złożenie apelacji.

Do incydentu na stadionie Lecha w Poznaniu doszło w sierpniu 2013 r. Kilka minut przed zakończeniem pierwszej połowy meczu Lecha z Żalgirisem Wilno w eliminacjach Ligi Europejskiej kibice gospodarzy wywiesili transparent z napisem: "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem". Przez kilkanaście minut wisiał on na trybunie. Mecz zakończył się zwycięstwem Lecha 2:1, ale do 4 rundy eliminacji LE awansował Żalgiris, który u siebie wygrał 1:0.

Na kibiców spadła fala krytyki: incydent potępiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, ambasador Litwy, prezes PZPN. Głos zabrał także klub, który oświadczył, że na INEA Stadionie nie ma miejsca dla osób, które wywieszają lub choćby popierają zamieszczanie transparentów obrażających inne narody lub kraje. Na Lecha posypały się kary. Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zamknął trybunę dla kibiców na jeden mecz. Komisja Dyscyplinarna UEFA ukarała natomiast klub grzywną w wysokości 5 tys. euro oraz zamknięciem na jeden mecz trybuny.

Na podstawie: tvn24.pl, gloswielkopolski.pl