Medalowy desant sportowców rejonu wileńskiego w Augustowie

Nagrodzeni przedstawiciele rejonu wileńskiego
W sobotę, 16 kwietnia, w Augustowie na drodze Augustów – Lipsk odbyły się pierwsze zawody "Ski Tour Augustów" na nartorolkach, przeprowadzone przez Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Zawody te organizowane są od kilku lat i za każdym razem cieszą się popularnością. W tym roku na starcie stanęło ponad 100 osób. Trasa wyścigów w Augustowie nie należy do najtrudniejszych, gdyż odcinek drogi Augustów – Lipsk jest położony na terenie dość równym, nad Kanałem Augustowskim, w sosnowym lesie. Pogoda dopisała organizatorom i zamiast oczekiwanego deszczu świeciło słońce i tylko czasami porywisty wiatr przeszkadzał sportowcom.

Zawodnicy walczyli w czterech kategoriach wiekowych i w zależności od wieku musieli pokonać 5,5; 11; 16,5 lub 22 km. Nie zwracając uwagi na to, że tylko 26 marca biatloniści startem w Madonie zakończyli sezon zimowy i należał im się odpoczynek, jednak reprezentowali rejon wileński 12-osobową grupą sportowców z Niemenczyna, Mościszek i Buiwidz.

Najmłodsi zawodnicy urodzeni między 2003 a 2005 r. mieli do pokonania 5,5 km, a chłopcy i dziewczęta ur. 2000-2002 r. rywalizowali na dystansie 11 km. O godzinie 11 na starcie stanęli Romuald Aleksandrow, Albert Kisiel, Artur Kozłowski, Aniela Lewko i Agata Pozlewicz, dystansie liczył 11 km. Minutę później wystartowali Wiktoria Romanowa, Kamila Stefanowicz, Daniel Jackiewicz i Roland Sumbar, którzy mieli do pokonania 5,5 km.

Pierwsza połowa dystansu 2,5 km prowadziła lekko w górę i pod wiatr, co utrudniało uzyskanie dobrego wyniku. Start był wspólny i przedostanie się na lepszą pozycję wśród masy rywali było dość trudne, ale Romkowi udało się już po pierwszych 300 m wyjść na prowadzenie i po pokonaniu pierwszego 5,5 km kręgu był na prowadzeniu z przewagą 70 metrów nad trójką goniących, w której jechał też Albert Kisiel. Po pokonaniu kolejnego kręgu Romuald Aleksandrow pierwszy pojawił się na ostatniej prostej do mety i zdecydowanie zwyciężył, zdobywając puchar za 1 miejsce i nagrodę rzeczową. Po minucie na 250-metrowej prostej do mety o pozostałe miejsca na podium walczyli dwaj zawodnicy. Nie powiodło się Albertowi Kisielowi, który przegrał minisprint i musiał zadowolić się trzecim miejscem na podium. Artur Kozłowski zajął 8 miejsce. Agata Pozlewicz po pokonaniu 5,5 km zajmowała 5 miejsce, a Aniela Lewko 10. Po pokonaniu kolejnego kręgu sytuacja nie uległa zmianie i Agata finiszowała 5, a Aniela 10.

Swoją dobrą kondycją wykazali się Wiktoria Romanowa i Daniel Jackiewicz, zdobywając puchary "Ski Tour Augustów" na dystansie 5,5 km. Wiktorii, będącej wysoką i lekką, trudno było jechać pierwsze 2,5 km pod wiatr, który prawie zdmuchiwał ją z drogi, ale mimo wszystko nasza zawodniczka szybko pokonała ostatnie 3 km i na mecie zajęła 2 miejsce wśród dziewcząt ur. 2003-2005 r. Kamila Stefanowicz zajęła 5 miejsce. Daniel Jackiewicz także dobrze jechał na dystansie i zajął 3 miejsce. Roland Sumbar finiszował na 9 miejscu.

Nikita Romanow i Denis Owczarow w grupie chłopców ur. 1998-1999 r. walczyli na dystansie 16,5 kilometrów, a Waldemar Mincewicz miał do pokonania 22 km. Od początku na prowadzenie wyszedł Nikita Romanow, który najszybciej pokonał pierwszy krąg 5,5 km, a w peletonie pościgowym walczyło kilku zawodników, w tym Denis Owczarow, którym nie udawało się dogonić dwójki prowadzących z Nikitą na czele po pokonaniu 11 km. Kolejny krąg Nikita Romanow pokonał bardzo szybko i pierwszy przyjechał na metę, zdobywając puchar "Ski Tour Augustów". Denis Owczarow finiszował na drugim miejscu, zostawiając za sobą augostowianina. Waldemar Mincewicz w grupie zaawansowanych zajął 8 miejsce na dystansie 22 km.

Zdobywcy 1-3 miejsca zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy startujący na mecie otrzymali okolicznościowe medale i upominki.

Gratulujemy Wiktorii, Danielowi Albertowi, Romkowi, Denisowi oraz Nikicie i życzymy sukcesów w przyszłości.