Pasterki i msze święte w języku polskim na Litwie w okresie świąt Bożego Narodzenia
Wilnoteka, 24 grudnia 2016, 00:59
Fot. wilnoteka.lt
Pasterka to msza inaugurująca Boże Narodzenie. Dla Polaków to jedna z najważniejszych tradycji, dlatego w wigilijną noc w kościołach zbierają się tłumy wiernych. Jest to wydarzenie bardzo rodzinne, a na mszę wybierają się zwykle wszyscy, którzy wcześniej razem zasiedli przy wigilijnym stole. Zgromadzeni podczas liturgii składają sobie życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem.
Następny dzień - 25 grudnia - przyjęło się nazywać Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia - drugim dniem świąt, obchodzonym na pamiątkę św. Szczepana, który był pierwszym męczennikiem za wiarę chrześcijańską.
W większości kościołów w Wilnie, na Wileńszczyźnie oraz w bardziej odległych miejscowościach Litwy, gdzie mieszkają Polacy, msze święte są odprawiane w języku polskim. W Wilnotece podajemy harmonogram mszy świętych w noc Bożego Narodzenia, w pierwszy i drugi dzień świąt.
Wilno: | Pasterka, 24 grudnia | Boże Narodzenie, 25 grudnia | II dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia | |
Kościół pw. św. Kazimierza (Nowa Wilejka), ul. Satelitarna/Palydovo 15 | 18:00 | 9:00, 13:00 | 9:00, 13:00 | |
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Zwierzyniec), ul. Sołtańska/ Sėlių g. 17 | 19:00 | 8:30, 13:00 | 13:00 | |
Kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Rudnicka/Rūdninkų 20/1 | 19:00 | 10:30 | 10:30 | |
Kościół pw. św. Piotra i Pawła, ul. Antokolska/Antakalnio1 | 20:00 | 8:30 | 8:30, 13:00 | |
Kościół pw. Chrystusa Króla (Kolonia Wileńska), ul. Czysta/ Švarioji 3 | 20:00 | 9:00, 13:00 | 9:00, 13:00 | |
Kościół pw. bł. Jerzego Matulewicza (Wirszuliszki), plac bp J.Matulewicza/J.Matulaičio a. 3 | 20:00 | 8:00, 14:00 | 8:00, 14:00 | |
Kościół pw. św. Józefa (Zameczek/Pilaitė), ul. Tolminkiemio 4 | 20:00 | 10:00, 13:00 | 9:00 | |
Kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Dobrej Rady/Gerosios Vilties g. 17 | 20:00 | 9:30, 13:00 | 9:30, 13:00 | |
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, ul. Dominikańska/Dominikonų 12 | 21:00 | 16:00 | 16:00 | |
Kościół pw. Odnalezienia Krzyża Świętego (Kalwaria Wileńska), ul. Kalwaryjska/ Kalvarijų g. 327) | 21:00 | 9:00, 13:30 | 13:30 | |
Kościół pw. Ducha Świętego, ul. Dominikańska/Dominikonų 8 | 21:00 | 8:00, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 18:00 | 8:00, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 18:00 | |
Kościół pw. św. Teresy (Ostra Brama), ul. Ostrobramska/Aušros vartų 14 | 21:00 | 9:00,13:00, 17:00 | 13:00, 17:00 | |
Kościół pw. św. Jakuba i św. Filipa (Dominikanów), plac Łukiski /Lukiškių a. 10 | 22:00 | 16:00 | 16:00 | |
Kościół pw. Królowej Pokoju (Nowa Wilejka), ul. Zwycięstwa/ Pergalės 34a | 22:00 | 8:00, 10:00, 14:00 | 8:00, 10:00, 14:00 | |
Kościół pw. św. Rafała, ul. (Śnipiszki/Šnipiškių g.1 | 22:00 | 8:00, 9:00, 13:00, 18:00 | 8:00, 9:00, 13:00, 18:00 | |
Kościół pw. św. Jana Bosko (Selezjanów), ul. Erfurcka/Erfurto 3 (Leszczyniaki - Lazdynai) | 23:00 | 9:30, 13:00 | 9:30, 13:00 | |
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP (Franciszkanów), ul. Trocka/Trakų 9/1 ) | 24:00 | 11:30, 13:00 | 11:30, 13:00 | |
Rejon wileński: | ||||
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej - Matki Miłosierdzia w Bezdanach | 17:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Błogosławionego Michała Sopoćki w Czarnym Borze | 18:00 | 13:00 | 13:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | |
Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Korwiu | 18:00 | 13:00 | 13:00 | |
Kaplica w Prudziszkach | 18:00 | - | - | |
Kościół pw. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu | 18:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 9:00, 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, Matki Dobrej Rady w Rudominie | 19:00 | 8:00, 12:00 | 8:00, 12:00 | |
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Olanach | 19:00 | 9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | |
Kościół pw. Świętej Trójcy w Suderwi | 19:00 | 11:00, 15:00 | 11:00 | |
Kościół pw. św. Feliksa de Valois w Sużanach | 19:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. św. Jerzego w Bujwidzach | 19:30 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Rodziny w Mościszkach | 19:30 | 9:00 | 9:00 | |
Kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Kienie | 19:30 | 10:30 | 10:30 | |
Kościół pw. św. Anny w Duksztach | 20:00 | 9:00, 11:00 | 10:00 | |
Kościół pw. św. Antoniego z Padwy w Jęczmieniszkach | 20:00 | 9:00 | 9:00 | |
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach | 20:00 | 10:00 | 10:00 | |
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach | 21:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny w Szyłanach | 21:00 | 10:00 | 10:00 | |
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Rzeszy | 21:00 | 11:30 | 11:30 | |
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole | 21:00 | 11:00 | 11:00 | |
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Porudominie | 21:30 | 9:00,11:00,13:00 | 9:00,11:00,13:00 | |
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Niemenczynie | 22:00 | 9:00, 10:30 | 9:00, 10:30 | |
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Rukojniach | 22:00 | 9:00, 12:00 | 9:00 | |
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Podbrzeziu | 22:00 | 12:15 | 12:15 | |
Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Wojdatach | 22:00 | 11:00 | 11:00 | |
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Kazimierza w Miednikach | 22:00 | 9:00, 12:00 | 9:00, 12:00 | |
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mickunach | 22:00 | 9:00, 11:00 | 10:00 (po mszy św. koncert bożonarodzeniowy młodzieży z Mickun) | |
Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Szumsku | 22:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kaplica pw. Dobrego Pasterza w Wielucianach | - | 11:30 | - | |
Kaplica w Dobromyślach | - | 10:30 | 10:30 | |
Kaplica w Mariampolu | - | 9:00 | - | |
Kaplica w Skirlanach | - | 13:30 | 13:30 | |
Kaplica w Skojdziszkach | - | 14:00 | 14:00 | |
Kaplica w Starej Wiosce | - | 12:00 | - | |
Kaplica w Szawlach | - | 7:30 | - | |
Rejon solecznicki: | ||||
Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Dziewieniszkach | 15:00 | 9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 10:30 | |
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Taboryszkach | 18:00 | 10:00 | 13:00 | |
Kaplica w Dajnowie | 20:00 | 10:00 | - | |
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Koleśnikach | 20:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kamionce | 20:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Podborzu | 20:00 | 10:30 | 10:30 | |
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudnikach | 21:00 | 11:00 | 11:00 | |
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Turgielach | 21:00 | 9:00 | 9:00 | |
Kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach | 21:00 | 8:30, 12:00 | 8:30, 18:00 | |
Kościół pw. św. Anny w Jaszunach | 22:00 | 11:30 | 11:30 | |
Kościół pw. św. Jerzego w Małych Solecznikach | 22:00 | 9:00, 14:00 | 9:00, 14:00 | |
Kościół pw. św. Michała w Butrymańcach | 22:00 | 9:00, 13:30 | 9:00, 13:30 | |
Kościół pw. św. Piotra Apostoła w Solecznikach | 22:00 | 7:30, 10:30, 12:00, 17:00 | 10:30, 12:00, 17:00 | |
Kaplica w Czużakampiach | - | 14:00 | - | |
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia w Norwiliszkach | - | 13:00 | - | |
Kaplica w Sangieliszkach | ||||
Rejon trocki: | ||||
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach | 17:00 | 10:00 | 10:00 | |
Kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny w Wace Trockiej | 17:30 | - | 8:30 | |
Kościół pw. św. Trójcy w Rykontach | 18:00 | 8:30 | - | |
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Benedykta w Starych Trokach | 19:00 | 11:00 | 11:00 | |
Kościół pw. Ducha Świętego w Grzegorzewie | 20:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Połukniach | 20:00 | 9:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Landwarowie | 20:00 | 10:00 | 10:00 | |
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Rudziszkach | 22:30 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 13:00 | 10:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | |
Kaplica w Gaju | ||||
Rejon święciański: | ||||
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Święcianach | 17:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 9:00 | 9:00 | |
Kościół pw. Opatrzności Bożej w Balingródku | 18:00 | 10:00 | 10:00 | |
Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej (parafia św. Edwarda) w Nowych Święcianach | 19:00 | 10:30 | 10:30 | |
Kościół pw. św. Kazimierza w Powiewiórce | 20:00 | 8:00 | - | |
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Podbrodziu | 20:00 | 8:00 | 9:30 | |
Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Karkożyszkach | 21:30 | 9:30 | - | |
Kaplica w Ornianach pw. Matki Boskiej Częstochowskiej | - | 11:00 | - | |
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Adutiszkach | - | 9:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 10:00 | |
W innych kościołach na Litwie: | ||||
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Tylży | 15:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 14:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 14:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | |
Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Turmontach | 17:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 12:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 12:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | |
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dubiczach | 20:00 (msza święta łączona w językach polskim, litewskim i rosyjskim) | 11:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | 11:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | |
Kościół pw. św. Pawła Apostoła w Wisagini | 20:00 (msza święta łączona w językach polskim, litewskim i rosyjskim) | 10:00 | - | |
Kościół pw. Świętej Trójcy w Wędziagole | 20:00 | 10:00 (msza święta łączona w językach polskim i litewskim) | - | |
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Puszkach | 22:00 | 12:00 | 12:00 | |
Kościół pw. Jezusa Ukrzyżowanego w Gajdach | - | 14:00 | 14:00 | |
Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskiennikach | - | 10:30 |
Na podstawie: Inf.wł.
Data:
24.12.2016 - 15:00 - 26.12.2016 - 18:00
Komentarze
#1 Kościół pw. św. Feliksa de
Kościół pw. św. Feliksa de Valois w Sużanach pasterka o godzinie 19.00