Robert Tworogal – z olimpijską przepustką!

Robert Tworogal, fot.ltok.lt
Polak z Wilna – 25-letni gimnasta Robert Tworogal – podczas odbywających się w Stuttgarcie Mistrzostw Świata w Gimnastyce Sportowej w poniedziałek, 7 października, wywalczył przepustkę na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Zgromadził w wieloboju 81,54 punktu i uplasował się na 29. miejscu. Do finałowej grupy 24 uczestników, co prawda, nie trafił, niemniej jednak przepustkę na olimpiadę sobie zapewnił. Do finału zabrakło mu zaledwie 0,058 punktu.

Robert Tworogal
najlepiej wykazał się w ćwiczeniach na drążku – zajął w tej konkurencji 16. miejsce, na poręczach uplasował się na 35. pozycji, w konkurencji koń z łękami  –  na 64. miejscu, w ćwiczeniach na kółkach - na 66. pozycji, w ćwiczeniach wolnych – na 72. miejscu, natomiast w konkurencji skoku zajął dopiero 110. miejsce.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio będą drugie w karierze sportowca. W 2016 roku debiutował na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wówczas w wieloboju zajął 42. miejsce, zdobywając 82,497 pkt. W osiągnięciu wyższego miejsca przeszkodziła mu wówczas kontuzja środkowego palca, której doznał już w pierwszej konkurencji na poręczach. Mimo to nie wycofał się z walki i godnie wystąpił na wszystkich pozostałych przyrządach.

Przypomnijmy, w czerwcu bieżącego roku R. Tworogal został złotym medalistą zorganizowanych w Mińsku (Białoruś) Igrzysk Europejskich,zdobywając w ćwiczeniach na drążku 14 400 punktów.

„To największe osiągnięcie w mojej karierze sportowej. Poprawiłem swój dotychczasowy wynik. Wydaje mi się, że wystąpiłem prawie idealnie, rywalom natomiast przytrafiły się niewielkie błędy, dlatego dzisiaj zwyciężyłem. Pragnę teraz odpoczynku” – po ceremonii uhonorowania powściągliwie mówił wtedy Robert, który w wieloboju zajął 7. miejsce.

Na podstawie: lrt.lt, gym.longinestiming.com, inf. wł.