Biatlonowe Mistrzostwa Litwy w Madonie

Medaliści rejonu Wileńskiego: Elwira Branicka, Radosław Aleksandrow i Šarūnas Jukna, fot. Marian Kaczanowski
W sobotę i w niedzielę, 21 i 22 marca, w łotewskim biatlonowym centrum Smeceres Sils w Madonie odbyły się Biatlonowe Mistrzostwa Litwy. Już trzeci rok z kolei z powodu braku śniegu litewskie mistrzostwa zostały zorganizowane na Łotwie równolegle z Pucharem Łotwy w biatlonie. Zbliżając się do Madony termometr auta wyświetlał 12,5 stopni ciepła, a śniegu ani śladu, ale Smeceres Sils przywitał dobrze przyszykowaną, dwukilometrową trasą z 20-centymetrową pokrywą śnieżną.

W pierwszym dniu zawodów biatloniści rywalizowali w wyścigu indywidualnym na dystansie 10 km z czterema wizytami na strzelnicy. W zawodach bardzo dobrze wystąpili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego Radosław Aleksandrow i Šarūnas Jukna, zdobywając złote medale. Šarūnas szybko pokonał pierwsze 2 km, strzelając leżąc trafił do 5 tarcz i objął prowadzenie. Na drugim strzelaniu stojąc Šarūnas także był bezbłędny i wzmocnił się na prowadzeniu. Na 3 i 4 wizycie na strzelnicy wszystkie 10 strzałów trafiły do celi i Šarūnas zdecydowanie z ponad 6-minutową przewagą zwyciężył w wyścigu, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy i Puchar Łotwy w biatlonie. Šarūnas Jukna 10 km pokonał za 36 min. 19 sek.(0 k. min.).

Radosław Aleksandrow w grupie chłopców 1996-1997 r. ur. także miał do pokonania 10 km. Radosław szybko ślizgnął na dystansie, na strzelaniu leżąc był bezbłędny i zajmował 2 pozycję. Strzelając stojąc także trafił do 5 tarcz i objął prowadzenie. Podczas trzeciej wizyty na strzelnicy popełnił 2 błędy, ale zachował prowadzenie. Na ostatnim strzelaniu stojąc pudłował jeden raz i po pokonaniu ostatnich 2 km do mety finiszował pierwszy, zdobywając złoty medal Mistrzostw Litwy oraz drugie miejsce w Pucharze Łotwy. Radosław dystans pokonał za 39 min. 06 sek. (3 k. min.).

Arnold Lepiochin nie najcelniej strzelał i zarobił 14 karnych minut. Arnold 10 km pokonał za 51 min. 16 sek. i zajął 11 miejsce. Elwira Branicka w grupie dziewcząt 1998-1999 r. ur. miała do pokonania 7,5 km. Elwira na pierwszym strzelaniu pomyliła się 4 razy, na drugim 3, na trzecim 2, a na czwartym 3 razy i finiszowała na 6 miejscu, pokonując 7,5 km za 54 min. 33 sek.

W niedzielę biatloniści rywalizowali w sprincie. Šarūnas Jukna wśród chłopców 1994-1995 r. ur. miał do pokonania 6 km ze strzelaniem leżąc + stojąc, gdzie za każdy niecelny strzał musiał pokonać karną rundę 150 m. Šarūnas dobrze ślizgnął na dystansie, ale strzelając leżąc popełnił 2 błędy i musiał pokonać dodatkowo 300 m dystansu, jednak prowadził z 8-sekundową przewagą. Na strzelaniu stojąc pierwszym strzałem nie trafił do tarczy i po pokonaniu karnej rundy zajmował drugie miejsce. Niestety, Šarūnasowi nie udało się odrobić 5-sekundowej straty na ostatnich 2 km dystansu. Šarūnas Jukna 6 km pokonał za 16 min. 51 sek. i zajął 2 miejsce w Pucharze Łotwy oraz był najlepszy wśród litewskich biatlonistów.

Arnold Lepiochin i Radosław Aleksandrow w grupie chłopców 1996-1997 r. ur. mieli do pokonania 5,5 km. Arnold Lepiochin dobrze rozpoczął wyścig. Na pierwszym strzelaniu leżąc trafił do wszystkich tarcz i był na prowadzeniu, ale strzelając stojąc popełnił 3 błędy. Po pokonaniu dodatkowych 450 m i ostatnich 1,5 km Arnold finiszował siódmy w Pucharze Łotwy i zajął 4 miejsce na Biatlonowych Mistrzostwach Litwy, 5,5 km pokonując za 17 min. 37 sek. Radosław Aleksandrow tym razem popełnił 5 błędów na strzelnicy i w końcowym protokole zajął 8 miejsce w Pucharze Łotwy, a wśród litewskich biatlonistów - 5 miejsce, pokonując dystans za 17 min. 51 sek.

Elwira Branicka wśród dziewcząt 1998-1999 r. ur. miała do pokonania 4,5 km. Elwira szybko ślizgnęła po dystansie, bezbłędnie wykonała pierwsze strzelanie leżąc i nieznacznie ustępowała dla przedstawicielki Łotwy. Strzelając stojąc ostatni strzał Elwiry był niecelny i po pokonaniu karnego kręgu zajmowała 2 pozycję, którą zachowała na mecie. Elwira Branicka 4,5 km pokonała za 18 min. 55 sek. i wywalczyła 2 miejsce w Pucharze Łotwy oraz pierwsze w Biatlonowych Mistrzostwach Litwy.

Na zakończenie zostały rozegrane zawody parnych sztafet, w których wzięło udział 9 drużyn. Sztafety składały się z kobiety i mężczyzny, którzy musieli pokonać 5 km na zmianę ze strzelaniem każdy po 4 razy. Sztafeta Rejonu Wileńskiego w składzie Elwira Branicka i Šarūnas Jukna była najmłodsza, jednak walczyli dzielnie i na mecie zajęli 7 miejsce.

Elwira Branicka i Radosław Aleksandrow w składzie młodzieżowej reprezentacji Litwy w dniach 26-30 marca wezmą udział w zawodach Pucharu Bałtyku w szwedzkim Oestersund.

Gratulujemy medalistom i życzymy dobrych startów w Szwecji.