Litwa prowadzi w klasyfikacji medalowej igrzysk polonijnych

Zwycięzcy turnieju ringo, fot. igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl
Litwa prowadzi w klasyfikacji medalowej podczas 18. Światowych Igrzysk Polonijnych w Toruniu. Nasi reprezentanci zdobyli już 19 złotych, 19 srebrnych i 22 brązowe medale. Za Litwą uplasowały się Czechy (17,12,14) i Białoruś (6, 6, 3). Litwę w Toruniu reprezentuje 150 zawodników z Wilna, rejonów wileńskiego, solecznickiego i trockiego.

Reprezentanci Litwy byli niepokonani w ringo - grze sportowej polegającej na rzucaniu gumowym kółkiem tak, aby upadło na boisku drużyny przeciwnej. Ringo zostało wymyślone w Polsce, a na Litwie jest popularyzowane właśnie przez miejscowych Polaków. Szczególną popularnością cieszy się w rejonie solecznickim. Zresztą to właśnie zawodnicy z tego rejonu zdominowali olimpijskie podium w Toruniu w tej dyscyplinie.

Polonia Wilno zdobyła II miejsce w turnieju siatkarskim wśród kobiet, III miejsce - ekipa z rejonu wileńskiego. Do wspólnego medalowego koszyka wpadły też krążki zdobyte przez kolarzy, siatkarzy plażowych, biegaczy.

Światowe Igrzyska Polonijne po raz drugi odbywają się w Toruniu, poprzednio - w 2009 r. Do Torunia przyjechało około 1000 osób z 33 krajów świata. Jest to m.in. 117-osobowa Polonia z Czech, ale też jeden Polonus z Ekwadoru. Najstarszy uczestnik ma 85 lat, najmłodsza uczestniczka 4 lata.

Zawodnicy rywalizują w 25 dyscyplinach na 13 toruńskich obiektach sportowych. Czeka na nich 3300 medali, ufundowanych przez Fabrykę Cukierniczą Kopernik.

1 sierpnia oprócz rywalizacji sportowych odbył się Dzień Polonii: Polacy z różnych części świata prezentowali swoją kulturę, kulinaria i zwyczaje, podkreślając przy tym swoje przywiązanie do ojczystego kraju.

Ceremonia zakończenia imprezy odbędzie się w sobotę 5 sierpnia w Fosie Zamkowej. Uświetni ją premiera wodnego musicalu 3D "Romeo i Julia" z muzyką Janusza Stokłosy w reżyserii Janusza Józefowicza.

Na podstawie: igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl, PAP