Sukces litewskich łyżwiarzy figurowych na Mistrzostwach Europy

Saulius Ambrulevičius i Allison Reed, fot. BNS/Teodoras Biliūnas
Saulius Ambrulevičius i Allison Reed wywalczyli w sobotę brązowe medale w tańcach na lodzie na Mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym w Kownie. Na zawodach tej rangi Litwa ostatnio zdobywała medale 18 lat temu.

Za taniec dowolny Saulius Ambrulevičius i Allison Reed otrzymali od sędziów 122,64 punktów, poprawiając tym samym swój najlepszy wynik o prawie 4 punkty. W klasyfikacji generalnej najlepsza litewska para zdobyła 203,37 punktów. Jest to również ich nowy rekord.

Tytuł mistrzów Europy obroniła włoska para Charlene Guignard i Marco Fabbri. Byli oni najlepsi zarówno w programie krótkim, jak i dowolnym, zdobywając 214,38 punktów. Drugie miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zajęli Brytyjczycy Lilah Fear i Lewis Gibson (210,82).

Z sukcesu swojego reprezentanta na Mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym cieszą się również Polacy. Solista Władimir Samojłow podczas piątkowego występu osiągnął bardzo dobry rezultat. Łyżwiarz zajął ósme miejsce i poprawił swój rekord życiowy, który wynosił dotychczas 216,60 punktów, o prawie 14 punktów. Jego ostateczny wynik to 230,17 punktów. Wynik Samojłowa to najlepsze osiągnięcie reprezentanta Polski na mistrzostwach Europy od 32 lat!

Złoty medal w konkurencji solistów obronił francuski zawodnik Adam Siao Him Fa, który podczas programu dowolnego wykonał element zabroniony podczas oficjalnych zawodów, salto w tył. Pomimo tego wygrał z przewagą 19,18 pkt nad Estończykiem Aleksandrem Selevko, który zdobył pierwszy medal mistrzostw Europy dla Estonii.

W konkurencji solistek pierwszy tytuł w karierze wywalczyła Belgijka Loena Hendrickx. W parach sportowych pierwszy tytuł w karierze zdobyli Włosi Lucrezia Beccari i Matteo Guarise.

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym odbywały się w Kownie w dniach 8 - 14 stycznia.

Na podstawie: BNS, sport.pl