Udane starty narciarzy rejonu Wileńskiego w Ignalinie

Miniony weekend Ignalina ponownie gościła narciarzy z całej Litwy. Pomimo złych warunków atmosferycznych o dziwo pracownikom centrum sportów zimowych udaje się zachować śnieg na trasach. W sobotę sportowcy ścigali się w sprintach drużynowych na Mistrzostwach Litwy, w niedzielę walczyli o puchar mistrzyni olimpijskiej Vidy Vencienė. W pierwszym dniu zawodów, niestety, naszym zawodnikom nie udało się załapać na podium, natomiast w drugim dniu naszym sportowcom trzykrotnie zawieszono medale.
Drużynowe sprinty, w ramach Mistrzostw Litwy, odbywały się bez podziału na grupy wiekowe, co sprawiło niejakie trudności dla naszych sportowców, gdyż nastolatkowie na równych musieli walczyć z dużo starszymi i bardziej doświadczonymi wyczynowcami. Drużynowy sprint jest bardzo dynamiczną i ciekawą konkurencją, w której biorą udział drużyny parami. Każdy z drużyny musiał pokonać okrążenie o długości 1400 m po trzy razy, odpowiednio jeden po drugim. Rejon wileński przedstawiały trzy ekipy: Radosław Aleksandrow + Arnold Lepiochin; Robert Ciura + Denis Owczarow oraz Elwira Branicka + Agata Pozlewicz. Najlepiej spisały się dziewczęta, dzielnie walcząc o jak możliwie najwyższą pozycję. Pierwsza trójka była mocniejsza „o głowę” i to było widać od samego startu, natomiast o czwarte miejsce szła zacięta walka aż do samej mety. Niestety nasze przedstawicielki nie wytrzymały narzucone tempo i na mecie zaawansowały się na 5 miejscu pozostawiając za sobą jeszcze trzy drużyny. Wśród mężczyzn Radosław i Arnold oraz Robert i Denis mieli ogromną konkurencję, gdyż na start wyszło aż 17 drużyn. Niestety, tu sytuacja toczyła się podobnie - wyczynowi i dorośli sportowcy mieli przewagę nad młodszymi. Po mimo to, młodsi sportowcy także byli ambitni i widowisko na trasie było warte miliona. Na mecie drużyna Radosława i Arnolda finiszowała na 7 miejscu, Robert z Denisem natomiast na mecie byli dwunaste, pozostawiając za sobą jeszcze pięć drużyn.

W drugim dniu na trasach narciarskich w Ignalinie dalej toczyły się batalie o miano najlepszych sportowców. Tym razem w wyścigach indywidualnych o puchar mistrzyni olimpijskiej Vidy Vencienė. Zawodnicy już mieli podział na grupy wiekowe i musieli pokonywać różne dystanse. Na najdłuższym dystansie 10 km srebrny medal w grupie wiekowej 1997-1998 r. ur. zdobył Arnold Lepiochin, pokonując 10 km za 29 min. 53 sek.. Radosław Aleksandrow ten sam dystans w grupie wiekowej 1995-1996 pokonał za 28 min. 57 sek. i uplasował się na 4 miejscu. Robert Ciura w grupie wiekowej 1999 i młodsi na dystansie 3 km zaawansował się na trzecim miejscu z czasem 9 min. 11 sek. Harold Łapkauskas 3 km pokonał za 9 min. 50 sek. i zajął 5 miejsce, a Denis Owczarow był 9. z czasem 10 min. 54 sek. Jeszcze jeden brązowy medal zdobyła Elwira Branicka w grupie dziewcząt 1997-1998 r. ur., pokonując 5 km za 19 min. 24 sek.

Gratulujemy sportowcom wyników i życzymy sukcesu w najbliższy weekend na kolejnych, nie mniej ciekawych zawodach. W piątek odbędą się sprinty w górę zjazdową, a w niedzielę ponownie biegi indywidualne.