Pierwszy Bieg Bałtycki - z Połągą w tle!

Pierwszy Bieg Bałtycki - z Połągą w tle! Fot. Autorki
W świętojańskich nastrojach prawie 800 uczestników stanęło na starcie Biegu Bałtyckiego ORLEN Lietuva w Połądze, który zwieńczył prezydencję Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Biegacze rywalizowali na trasie 10 i 5 km, zaś dzieci - na dystansie 1000 m. Zwycięzcą Biegu został Valdas Dopolskas, który pokonał trasę 10 km w 33`39. Wśród kobiet triumfowała Milda Vilčinskaitė (39`57).

W Biegu Bałtyckim
ORLEN Lietuvazorganizowanym przez Ambasadę RP w Wilnie, uczestniczyli biegacze z różnych krajów - Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, Niemiec i Szwecji - reprezentujący atmosferę współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. „Cieszę się, że w takim międzynarodowym gronie i w takiej pięknej scenerii i aurze pogodowej możemy świętować, udany rok polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego! Z dumą i radością witam 20-osobową grupę biegaczy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Warszawie oraz ambasady polskiej w Wilnie! – zaznaczył Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński. Podkreślił, że polska prezydencja przyczyniła się do wzmocnienia mechanizmów bezpieczeństwa cywilnego, stawiała na kulturę jako narzędzie rozwoju społeczno-gospodarczego i założyła fundamenty do pracy nad nowym programem na rzecz zrównoważonego rozwoju tego regionu.

Trasa biegu była bardzo urozmaicona, przebiegała uroczymi zakątkami starej Połągi: od skweru Juraty i Kiejstuta, Aleją Miłości, dróżkami parku do Wzgórza Biruty, następnie wzdłuż plaży – tak więc, uczestnicy mieli niezwykłą możliwość podziwiania litewskiego wybrzeża oraz oddychania powietrzem, nasyconym  jodem. „Połąga – to wspaniałe miejsce zarówno na spokojny odpoczynek, jak też aktywny relaks i zachwycanie się malowniczym krajobrazem” - podsumował mer Połągi Šarūnas Vaitkus

„Gratuluję wszystkim uczestnikom i dziękuję Ambasadzie RP w Wilnie za zaproszenie nas do współtworzenia tego wydarzenia. Wspieramy inicjatywy, których wartości są spójne z naszymi. Bieg Bałtycki dzięki swojej pozytywnej energii, rywalizacji fair play i wielokulturowości właśnie taki jest.” – powiedział dyrektor generalny ORLEN Lietuva Ireneusz Fąfara. Natomiast dyrektor polityczny MSZ Litwy Rolandas Kačinskas wszystkim biegaczom życzył  ukończenia biegu i osiągnięcia zamierzonych celów. „Bieganie wybierają wytrwali i silni ludzie. Bardzo się cieszę, że tak wielu z nich spotkało się właśnie tu, na odbywającym się po raz pierwszy Biegu Bałtyckim".

Najbardziej wytrwali uczestnicy Biegu Bałtyckiego ORLEN Lietuva wzięli udział w biegu na 10 km – było ich ok. 300. Najszybciej trasę pokonał i pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn zdobył: Valdas Dopolskas (33`39). Drugi przybiegł Białorusin Ihar Tsetserukou (34`29), zaś zaraz po nim dotarł Yury Kaptserau (34`32), który zajął trzecie miejsce. W kategorii kobiet 10-kilometrową trasę jako pierwsza w ciągu 39 minut 57 sekund pokonała Milda Vilčinskaitė. Zdobywczynią drugiego miejsca została Evelina Miltenė z Szawli (40`29), jako trzecia osiągnęła metę Biegu Bałtyckiego Monika Vilčinskaitė (40`49).

Również ok. 300 biegaczy stanęło na starcie krótszej, 5-kilometrowej trasy. Zwycięzcą w tej kategorii biegaczy został Justinas Beržanskis, który pokonał trasę w ciągu 16 minut 40 sekund. Drugie miejsce zajął Tadas Pavolis (17`32), zaś jako trzeci finiszował Augustas Jakubynas (18`36). Wśród kobiet na trasie 5 km najszybsza była Gitana Akmanavičiūtė (21`56). Ramunė Parimskytė, która przebiegła 5 km z czasem 23`14 była druga, zaś Milda Zubavičienė (23`48) - trzecia.

Swoich sił na trasie o długości 1000 m wypróbowało także kilkuset małych biegaczy. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia "Sporto Renginiai" bieg został przygotowany na najwyższym poziomie. Uczestnicy Biegu dziękowali za świetną organizację i rodzinno-sportową atmosferę zawodów.

Rada Państw Morza Bałtyckiego  (RPMB) – to organizacja międzynarodowa powołana w 1992 r. jako odpowiedź na wyzwania  powstałe w okresie zmian geopolitycznych w basenie Morza Bałtyckiego po zakończeniu zimnej wojny. Członkowie RPMB: Dania, Estonia, Islandia, Łotwa, Polska, Litwa, Norwegia, Rosja, Finlandia, Szwecja, Niemcy, Komisja Europejska.

Główne priorytety, którymi kierowała się  Polska podczas prezydencji w RPMB, są zbieżne z długoletnią polityką RPMB sformowaną w 2014 r. Polityka ta opiera się o trzy główne filary: zrównoważony region dobrobytu, tożsamość regionalna oraz bezpieczny region.

Podstawowe priorytety:
  • tworzenie nowej agendy zrównoważonego rozwoju;
  • wspieranie kultury jako narzędzia rozwoju społeczno-ekonomicznego;
  • umacnianie ochrony ludności w regionie.

Bez względu na skomplikowaną sytuację międzynarodową prezydencję Polski w RPMB możemy określić jako konstruktywną. Przyczyniła się ona bowiem do rozwijania różnych form synergii współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, zdynamizowania zrównoważonego rozwoju nowych instytucji, wspierania kultury jako narzędzia społeczno-ekonomicznego  rozwoju  oraz umacniania bezpieczeństwa społeczeństwa.